Depresif belirtiler ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkide kendine yansıtma ve içgörünün rolü
The role of self-reflection and insight in the relationship between depressive symptoms and defense mechanisms
  1. Tez No: 887743
  2. Yazar: PELİN CİHANALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN HERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı, depresif belirtiler ile savunma mekanizmaları arasındaki ilişkiyi anlamak için kendine yansıtma ve içgörünün rolünü incelemektir. Araştırmaya 192 kadın ve 185 erkek olmak üzere toplam 377 kişi katılmıştır. Katılımcılar önce Demografik Bilgi Formu'nu doldurmuş ve ardından Beck Depresyon Envanteri (BDE), Savunma Biçimleri Testi (SBT-40) ve Kendine Yansıtma ve İçgörü Ölçeği (KYİÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Veriler, online platform olan Google Forms üzerinden toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS v26 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Depresif belirtiler, savunma mekanizmaları ile kendine yansıtma ve içgörü arasındaki ilişkilerin anlaşılması için öncelikle Pearson korelasyon analizi yapılmış daha sonra gruplar arasındaki farklılıkların anlaşılması için Bağımsız Örneklem t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Son olarak savunma mekanizmalarını yordayan faktörlerin anlaşılması için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi yapılmıştır. Bulgulara göre, depresif belirtiler gösteren kişilerde içgörünün anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Benzer şekilde, depresif belirtiler ile savunma mekanizmaları arasındaki ilişkiye bakıldığında, hem immatür hem de matür savunma mekanizmalarının anlamlı etkilerinin olduğu, ancak nevrotik savunma mekanizmalarının bu ilişkide anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, Çoklu Doğrusal Regresyon analizi sonuçlarına göre, depresif belirtiler ile immatür savunma mekanizmaları arasındaki ilişkide içgörünün negatif yönde ve anlamlı şekilde etkisinin olduğu görülmüştür. Özetle, depresif belirti gösteren kişilerin içgörülerinin azalmasıyla immatür savunma mekanizmalarını daha fazla kullandıkları saptanmıştır. Analiz sonuçları, literatürle paralellik göstermiş olup kuramsal çerçevede tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the role of reflection and insight in understanding the relationship between depressive symptoms and defense mechanisms. A total of 377 participants, comprising 192 females and 185 males, took part in the research. Participants first completed a Demographic Information Form, followed by assessment using the Beck Depression Inventory (BDI), Defense Style Questionnaire (DSQ-40), and Reflection and Insight Scale (RIS). Data were collected via the online platform Google Forms. The collected data were analyzed using SPSS v26 software. Initially, Pearson correlation analysis was conducted to understand the relationships between depressive symptoms, defense mechanisms, reflection, and insight. Subsequently, Independent Samples t-tests and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were performed to comprehend differences between groups. Finally, Multiple Linear Regression Analysis was employed to understand factors predicting defense mechanisms. According to the findings, it was observed that individuals exhibiting depressive symptoms showed a significant impact of insight. Similarly, concerning the relationship between depressive symptoms and defense mechanisms, both immature and mature defense mechanisms had significant effects, whereas neurotic defense mechanisms did not exhibit a significant impact. Furthermore, results from the Multiple Linear Regression analysis revealed a significant negative influence of insight on the relationship between depressive symptoms and immature defense mechanisms. In summary, it was found that individuals exhibiting depressive symptoms tend to use immature defense mechanisms more frequently as their insight decreases. The analysis results are consistent with the literature and show coherence within the theoretical framework.