Dijital liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel öğrenmenin aracılık rolü: Şırnak ili örneği
The mediating role of organisational learning in the effect of digital leadership on job satisfaction: the case of Şirnak province
  1. Tez No: 887744
  2. Yazar: İSA SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN VEDAT SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT ÇAĞLIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel öğrenmenin aracılık rolünün belirlenmesidir. Nicel olan bu araştırmanın evreni Şırnak ilinin merkez ve ilçelerindeki çalışanlardır. Evrene ulaşmak mümkün olmadığı için örneklem üzerinden veriler elde edilmiştir. Basit tesadüfü ve kolayda örnekleme yöntemleriyle veriler elde edilmiştir. Veriler, 2023 yılının Temmuz ve Ağustos aylarında toplanmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak elde edilen verilere yapılan istatistiksel analizler neticesinde dijital liderlik, iş tatmini ve örgütsel öğrenme kavramlarının normal dağılıma sahip olduğu belirlenmiştir. Yapılan DFA neticesinde bu ölçeklerin kabul edilebilir uyum iyiliği değerlerine sahip olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan çalışanların dijital liderlik, örgütsel öğrenme ve iş tatmini ölçeklerinin ortalamasının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Korelasyon analizi ile araştırma değişkenleri arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Regresyon analizi ile dijital liderliğin örgütsel öğrenmeyi ve iş tatminini; örgütsel öğrenmenin ise iş tatminini olumlu yönde etkilediği verisi elde edilmiştir. Son olarak da Macro Hayes aracılık analizi ile de dijital liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisinde örgütsel öğrenmenin aracılık rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the mediating role of organizational learning in the effect of digital leadership on job satisfaction. The population of this quantitative research is the employees in the center and districts of Şırnak province. Since it was not possible to reach the population, data were obtained from the sample. Data were obtained through simple random and convenience sampling methods. The data were collected in July and August of 2023. As a result of the statistical analysis of the data obtained in accordance with the purpose of the study, it was determined that the concepts of digital leadership, job satisfaction and organizational learning had a normal distribution. As a result of the DFA, these scales were found to have acceptable goodness of fit values. It was determined that the average of the digital leadership, organizational learning and job satisfaction scales of the employees participating in the study was high. Correlation analysis revealed a positive relationship between the research variables. Regression analysis revealed that digital leadership positively affects organizational learning and job satisfaction, and organizational learning positively affects job satisfaction. Finally, Macro Hayes mediation analysis revealed that organizational learning has a mediating role in the effect of digital leadership on job satisfaction.