Ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin örüntüler konusunda global argümantasyon yapılarının incelenmesi
An investigation of the global argumentation structures of secondary school 7th grade students about patterns
  1. Tez No: 887785
  2. Yazar: HATİCE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL GÜLER, DOÇ. DR. CEYLAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Argümantasyon süreci fen bilimleri, psikoloji gibi birçok farklı alanlarda olduğu gibi, eğitime de önemli katkılar sunmaktadır. Derslerde argümantasyon uygulamalarının aktif bir şekilde kullanılması, öğrencilerin hem bilişsel hem de duyuşsal açıdan gelişmesini sağlamaktadır. Bu durum, birçok araştırma tarafından da desteklenmektedir. Son yıllarda matematik eğitimi alanında da argümantasyon çalışmaları artan bir ilgi görmektedir. Argümantasyon sürecinin etkili bir şekilde işlemesi için öğrenci grupları büyük önem taşımaktadır. Alan araştırmaları, ortaokul düzeyinde matematik eğitiminde argümantasyon uygulamalarına duyulan ihtiyacı açıkça ortaya koymaktadır. Bu ihtiyaç doğrultusunda, bu çalışmada ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin örüntü konusundaki global argümantasyon yapıları incelenmiştir. Bu amaç kapsamında Konya ilinde bir devlet okulunda bulunan 7. Sınıfta öğrenim gören 9 öğrenci ile nitel bir durum çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılarla lineer ve kuadratik örüntü türleri ile uygulama yapılmıştır. İlk olarak lineer örüntü görevleri ardından kuadratik örüntü görevleri uygulanmıştır. Daha sonra katılımcıların global argümantasyon yapıları incelenmiştir. Bulgular, ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin kuadratik örüntü görevlerinde yeterli olmadıkları için daha karmaşık global argümantasyon yapılarının oluştuğunu göstermiştir. Aynı zamanda farklı düşünme becerisine sahip öğrencilerin olması oluşan global argümantasyon yapılarının şekillenmesinde önemli rol oynamaktadır. Sonuç olarak ortaokul matematik müfredatına kuadratik örüntülerin eklenebileceği ve daha fazla ortaokul grubuyla argümantasyon çalışmalarının yapılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Argumentation process makes important contributions to education as in many different fields such as science and psychology. The active use of argumentation practices in lessons enables students to develop both cognitively and emotionally. This situation is also supported by many studies. In recent years, argumentation studies have attracted increasing attention in the field of mathematics education. Student groups are of great importance for the argumentation process to work effectively. Field research clearly reveals the need for argumentation practices in mathematics education at the secondary school level. In line with this need, in this study, the global argumentation structures of 7th grade middle school students on the topic of pattern were analysed. For this purpose, a qualitative case study was conducted with 9 7th grade students in a public school in Konya province. The participants were practised with linear and quadratic pattern types. Firstly, linear pattern tasks and then quadratic pattern tasks were applied. Afterwards, the global argumentation structures of the participants were analysed. The findings showed that middle school 7th grade students had more complex global argumentation structures because they were not proficient in quadratic pattern tasks. At the same time, having students with different thinking skills plays an important role in shaping the global argumentation structures. As a result, it is suggested that quadratic patterns can be added to the secondary school mathematics curriculum and argumentation studies can be conducted with more secondary school groups.