7. sınıf öğrencilerine ters yüz öğrenme modeliyle matematik öğretiminin bilgi işlemsel düşünme becerileri özyeterlik algısı ile matematik dilini anlama ve kullanma becerilerine etkisi
The effect of teaching mathematics with the flipped learning model on the 7th grade students' self-efficacy perceptions for computational thinking skills and their understanding and using language of mathematics
  1. Tez No: 954496
  2. Yazar: SERAP AYAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜROL YOKUŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul 7. sınıf öğrencilerine ters yüz öğrenme modeli ile matematik öğretiminin bilgi işlemsel düşünme becerileri özyeterlik algısı ile matematik dilini anlama ve kullanma becerilerine etkisini incelemektir. Araştırma 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Sinop ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulun 54 yedinci sınıf öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 8 hafta içerisinde tamamlanmıştır. Araştırmanın deney grubunda 26, kontrol grubunda ise 28 öğrenci bulunmaktadır. Deney grubunda ters yüz öğrenme modeli, kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisine Yönelik Özyeterlik Algısı Ölçeği ile Matematik Dilini Anlama ve Kullanma Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. 7.sınıf Denklemler ve Sayı Örüntüler konusuna ait kazanımların etkinlikleri ölçekler dikkate alınarak hazırlanmış ve bu konuda alan uzmanı görüşleri alınmıştır. Araştırmada elde edilen öntestve sontest verileri SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde Polinominal ANCOVA testi ve Bağımsız Örneklemler t-testi kullanılmıştır. Deneysel işlem sonucunda, ters yüz öğrenme modeliyle matematik öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri özyeterlik algısı ile matematik dilini anlama ve kullanma becerilerine etkisinin geleneksel öğretim yöntemine göre anlamlı düzeyde daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of the flipped classroom model in mathematics teaching on 7th grade secondary school students' self-efficacy perception s for computational thinking skills and their ability to understand and use language of mathematics. The research was conducted with 54 seventh-grade students attending a state-affiliated secondary school in Sinop during the 2024-2025 academic year. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used in the study. The research was completed within 8 weeks. The experimental group consisted of 26 students, and the control group consisted of 28 students. The flipped classroom model was used in the experimental group, while the traditional teaching method was used in the control group. The Self-Efficacy Perception Scale For 'Computational Thinking Skills and the 'Mathematical Language Comprehension and Using Skills Scale' were used as data collection tools in the study. Activities related to the learning outcomes in the 7th-grade 'Equations and Number Patterns' were prepared by considering the scales, and expert opinions were obtained on the subject. The pre-test and post-test data obtained in the study were analyzed using the SPSS program. Polinominal ANCOVA test and Independent Samples t-test were used in the analysis of the data obtained in the research. However, at the end of the experimental process, it was found out-that mathematics teaching with the flipped classroom model significantly increased experimental group students' self-efficacy perceptions for computational thinking skills and their understanding and using language of mathematics more than the traditional teaching method, and that it is proved to be a more effective method.