Çocukluk çağı idrar yolu enfeksiyonlarında ilk basamak tanı yöntemleri
- Tez No: 88784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1. ÖZET Ocak 1999 ile Haziran 1999 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Kliniğinde, şikayetleri ve bulgularıyla idrar yolu enfeksiyonu şüphesi uyandıran 100 vakada, idrar yolu enfeksiyonu tanısını koymada birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlarda da uygulanabilecek daha pratik metodların doğruluğunu test ettik. Vakalarımızda tam idrar incelemesi, idrar sedimentinin mikroskopik muayenesi - gram boyaması, tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızını çalıştık. Çalışmanın istatistiksel olarak değerlendirilmesinde chi - square ve pearson korelasyon testlerini kullandık. Sonuçta ; 100 vakanın 70' inde idrar kültüründe üreme oldu. Bunlarda en sık görülen mikroorganizma E.coli'ydi. Tam idrar incelemesinde ; proteinüri, ketonüri, nitrit pozitifliği, pH değeri, lökosit esteraz aktivitesi, kan reaksiyonu ve kandaki beyaz küre sayısı, eritrosit sedimantasyon hızı ile idrar kültüründe üreme olması arasında anlamlı bir ilişki bulamadık. İdrar sedimentinde piyüri, hematüri ve sedimentin gram boyamasında mikroorganizma görülmesi ile idrar kültüründe üreme olması arasında anlamlı bir ilişki tespit ettik.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY In order to determine the significance of the diagnosing tests that can be easily used at the fist stage medical center, we evaluated 100 children that we thought as uriner tract infection with their compleints and clinical findings during Jan - 99, June 99 at Yüzüncü Yıl Ünivercity Medical Fakulty Pediatry Clinic. In our cases we studied uriner examination (microscopic examination and gram painting) complet blood counts, erythrocyte sedimentation rate and urine culture. Chi -square and Pearson corelation tests were used for statistical analyses. In conclusions, we determined positive urine culture in 70 patients of 100 cases. The most common patogen was E.coli. There were no significant corelation between positive urine culture with proteinuria, ketonuria, positive nitrit reaction, pH value, the leukocyte esterase activation, blood reaction in uriner sample, the number of white blood cells and erythrocyte sedimentation rate. However, we determined a significant corelation between positive urine culture with pyuria, hematuria and showing microorganism by painting the uriner sediment with gram painting.