Akut miyokard infarktüslü hastalarda kalp yetmezliğine giren ve girmeyen olgularda troponin 1 ve myoglobin düzeyleri
  1. Tez No: 88783
  2. Yazar: M. EMİN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. RAMAZAN ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Kardiyoloji, Biochemistry, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Akut miyokard infarktüsü (AMI) geçiren hastalarda kalp yetmezliği komplikasyonunun gelişimi, mortaliteyi ve prognozu belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. AMI sonrası kalp yetmezliğinin oluşum mekanizmasının ortaya çıkarılması ve yetmezliğin erken tespiti, tedavinin yönlendirilmesi ve mortalitenin düşürülmesi açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Bu çalışmada AMI geçirip kalp yetmezliği gelişen ve yetmezlik gelişmeyen olgularda serum kardiyak troponin I (cTnl) ve miyoglobin düzeylerinin nasıl etkilendiği incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmaya, AMI sonrası kalp yetmezliği gelişen 42-69 yaşları arasındaki 24 olgu, AMI sonrası yetmezlik gelişmeyen 35-75 yaşlan arasındaki 22 olgu ve sağlıklı kontrol grubu olarak 39-82 yaşları arasında olan 25 olgu alındı. Bu olgulardan AMI sonrası beşinci günde kan örnekleri alınarak cTnl, miyoglobin, AST, ALT, CK, CK-MB. LD, total kolesterol, trigliserid, HDL-kolesterol ve LDL-kolesterol düzeyleri tespit edildi. AMI geçirip kalp yetmezliği gelişen gruptaki cTnl düzeyleri, AMI geçirip kalp yetmezliği gelişmeyen gruba göre yüksek bulundu (p0.05). Ayrıca AMI geçirip kalp yetmezliği gelişen gruptaki cTnl, CK, CK-MB, AST, ALT, LD, total kolesterol,trigliserid ve LDL-kolesterol düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek bulunurken (p0.05).AMI olup kalp yetmezliği gelişen gruptaki cTnl ile miyoglobin (r=-0.61 1, p=0.002) ve HDL-kolesterol (r=-0.510, p=0.013) arasında negatif korelasyon tespit edilirken; cTnl ile LD (r=0.628, p=0.001), total kolesterol (r=0.584, p=0.003) ve LDL-kolesterol arasında (r=0.588, p=0.003) pozitif korelasyon tespit edildi. Yine aynı grupta miyoglobin ile total kolesterol (r=-0.498, p=0.013) ve LDL-kolesterol arasında (r=-0.425, p=0.043) negatif korelasyon bulundu. AMI olup kalp yetmezliği gelişmeyen grupta ise cTnl ile HDL-kolesterol arasında (r=-0.450, p=0.036) negatif bir korelasyon tespit edilirken; cTnl ile LD arasında (r=0.693, p=0.0003), total kolesterol (r=0.580, p=0.005) ve LDL-kolesterol arasında (r=0.580, p=0.005) pozitif korelasyon tespit edildi. Yine aynı grupta miyoglobin ile total kolesterol (r=-0.432, p=0.045) ve LDL-kolesterol arasında (r=-0.440, p=0.040) negatif korelasyon bulundu. Sonuç olarak, AMI sonrası 5. günde, kalp yetmezliği gelişen olgulardaki cTnl düzeyleri kalp yetmezliği gelişmeyen olgulara göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca kalp yetmezliği gelişen AMI'lı olgulardaki miyoglobin düzeyleri, sağlıklı kontrol grubuna göre daha düşük bulunmuştur. Bu bulgu AMI geçiren olgularda serum cTnl ve miyoglobin düzeylerinin AMI sonrası kalp yetmezliğine gidişin erken tespitinde kullanılabileceğini düşündürmektedir. Özellikle AMI sonrası kalp yetmezliği gelişiminin patogenezinde miyoglobin düşüklüğünün rolünün olabileceği söylenebilir. Ancak AMI sonrası gelişen kalp yetmezliğinin mekanizmasının daha iyi anlaşılıp, troponin ve miyoglobinin rolünün belirlenmesi ve bu sayede yapılacak tedavilerle esas amaç olan AMI sebebiyle gelişen ölümlerin azaltılabilmesi için daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the course of acute myocardial infarction (AMI), development of heart failure is one of the most important factors that determines the mortality and prognosis. Understanding of the mechanism of post- AMI heart failure and its early detection will be useful in decreasing mortality and morbidity. We studied the changes of serum cTnl and myoglobin levels after myocard infarction that whether or not developed heart failure. Twenty four cases aged between 42-69 who developed post-AMI heart failure together with 22 cases aged between 35-75 who didn't develop heart failure after AMI and 25 healthy cases aged between 39-82 as a control group were analysed. In the fifth day of the AMI, blood samples were taken and the levels of cTnl, myoglobin, AST, ALT, CK, CK-MB, LD, total cholesterol, triglyceride, HDL-cholesterol and LDL-cholesterol have been determined. The cTnl level is higher in the AMI with heart failure group (p0.05). In addition for AMI with heart failure group cTnl, CK, CK-MB, AST, ALT, LD, total cholesterol, triglycerides and LDL-cholesterol levels for significantly higher when compared to control group (p0,05). While a negative correlation was found between cTnl and myoglobin (r=-0.611, p=0,002) and HDL-cholesterol (r=-0.510, p=0,013) in the AMI with heart failure group a positive correlation was seen between cTnl and LD (r=0.628, p=0,001) cholesterol(r=0.584, p=0,003) and LDL- cholesterol (r=0.588, p=O,003). A negative correlation was seen between myoglobin, total cholesterol (r=-0.498, p=0,013) and LDL-cholesterol (r=- 0.425, p=0.043) in the above group was also found. For the AMI without heart failure group a negative correlation was found between cTnl and HDL-cholesterol (r=-0.450, p=0,036) whereas a positive correlation was found between cTnl, LD (r=0,693, p=0.0003), total cholesterol (r=0.580, p=0.005) and LDL- cholesterol (r=0.580, p=O,005). A negative correlation between myoglobin, total cholesterol (r=-0.432, p=0.045) and LDL-cholesterol (r=-0.440, p=0.040) was found was found in the same group. In conclution at the fifth day after AMI for patients with heart failure the cTnl levels were found to be higher when compared to those without heart failure. In addition mean myoglobin level of patient with heart failure was lower than the healthy control group. According to these findings it was thought that serum cTnl and myoglobin levels can be used for early detection of progression to heart failure after AMI. It may be said that there is a role of myoglobin depletion in the pathogenesis of the development of heart failure after AMI. Howewer further studies were needed in order to clarify the mechanism of heart failure after AMI and the precise role of troponin and myoglobin in this condition. Thus with this knowledges more efficient therapies may be developed for decreasing the mortality of AMI. 10