Mesane kanseri prognozunda angiogenezisin yeri
The Role of angiogenesis in the prognosis of bladder cancer
  1. Tez No: 88785
  2. Yazar: İLKER ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BOZKIRLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Üroloji, Oncology, Urology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
30 ÖZET AMAÇ : Mesane tümörlü hastalarda angiogenezisin yaş, cinsiyet, grade, evre, nekroz, vasküler invazyon, nüks bilgileri ve yaşam durumları ile karşılaştırılması ve angiogenezisin prognostik değeri araştırıldı. GEREÇ-YÖNTEM : 1989-1999 yıllan arasında Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda mesane tümörü tanısı alan ve takipleri yapılan 79 hasta çalışmaya alındı. Hastalara ait arşiv parafin bloklardan yapılan kesitlerde monoklonal fare CD34 (Signet lab, Inc) antikoru kullanılarak immunhistokimyasal olarak mikrodamar sayılan (MDS) belirlendi. BULGULAR : Olguların 64'ü erkek, 15'I kadın, yaş ortalaması 63.26 (25-85) olarak bulundu. Ortalama takip süreleri 24 ay (0-120 ay)dı. Cinsiyet, grade, nekroz, vasküler invazyon, nüks durumu, nüks sayısı, nüks ilk oluş zamanı ve yaşam durumlannda MDS ortalamalan arasında fark tespit edilmedi (p>0.05). Yaş ve evrelerin MDS ortalamalan arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
31 THE ROLE OF ANGIOGENESIS IN THE PROGNOSIS OF BLADDER CANCER SUMMARY PURPOSE : To evaluate the effect of angiogenesis on age, sex, grade, stage, necrosis, vascular invasion, recurrence and survival data in patients with bladder cancer. MATERIAL and METHOD : 79 patients who diagnosed as bladder cancer between 1989- 1999 in Gazi University, Medical Faculty, Department of Urology were included to the study. Archive paraffin blocks of the patients were reevaluated with immunhistochemistry using monoclonal mouse CD-34 antibody to count microvessel density (MVD). RESULTS : Of the patients, 64 were male and 15 were female with a mean age of 63.26(25- 85). Mean follow up were 24(0-120) months. There were no statisticaly significant difference between sex, grade, necrosis, vascular invasion, recurrence rate, time to first recurrence and survival of the mean MVD values (p>0.05).