Türk masallarının Alfred Adler'in bireysel psikoloji yaklaşımıyla incelenmesi
Examination of Turkish fairy tales with Alfred Adler's individual psychology approach
  1. Tez No: 887895
  2. Yazar: GİZEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Kültür, bir toplumu oluşturan maddi ve manevi değerler bütünüdür. İnsanlar bir araya gelerek kültürü oluşturur. Farklı toplumlara ait uygulamalar, toplumdan topluma değişiklik göstererek kültür çeşitliliğine katkıda bulunur. Bu bakımdan toplumun bir üyesi olan her bireyin özellikleri, karakter yapısı bu kültürel yapıyla şekillenir. Psikoloji, insanın ruhunu ve zihinsel davranışlannı inceleyen bir bilim dalıdır. İnsanın bilinçli veya bilinçsiz sergilemiş olduğu her türlü davranış onun psikolojisinin bir yansıması olarak kabul edilir. Bu bakımdan insan davranışlannın temelinde psikolojik nedenler vardır. Masallarda yer alan kahramanlann ve tiplerin de sergilemiş olduğu davranışlann temelinde psikolojik nedenler bulunmaktadır. Masal, toplumun ortak değerleri doğrultusunda oluşan ve kuşaktan kuşağa aktanlarak gelen, içinde cin, deve, peri, cadı vb. unsurlan banndıran olağanüstü olaylann anlatıldığı, insanlan hem güldüren hem de düşündüren, iyilerin ödüllendirilip kötülerin cezalandınldığı bir türdür.Masallar, toplumun gelenek ve göreneklerinden beslenerek şekillenir. Masallann içinde hem kültürel değerler hem de psikolojik unsurlar yer alır. Çalışmada Naki Tezel'in Türk Masallan adlı eserinden seçilen masallar Alfred Adler'in bireysel psikoloji yaklaşımıyla incelenmiştir. Kahramanın hangi davranışı neden sergilediğinin açıklanabilmesi için o tipin özellikleri belirlenmiştir. Disiplinler arası bu çalışmada masaldaki eksiklik, sosyal roller, kardeş sayısı gibi hususlar dikkate alınarak çözümlemeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is the set of tangible and intangible values that make up a society. People come together and create culture. Customs and practices different societies show a change from society to society. This change contributes to cultural diversity. in this respect, the characteristics and character structure of every member of the society are shaped by this cultural structure. Psychology is a science that studies the psyche and mental behavior. Every behavior exhibited consciously or unconsciously is a reflection of human psychology. in this respect, there are psychological reasons at the heart of human behavior. There are psychological reasons underlying the behavior of tale characters and tale stereotype. Folk tal es are created in line with the common values of the society and are be inherited from generation to generation. it tells extraordinary events that include elements such as genie, giant, fairy, witch, ete. it is a geme that makes people laugh and think, where the good are rewarded and the bad are punished. Folk tales are shaped by the traditions and customs of the society. The tale contains both cultural values and psychological elements. in the study, folk tales selected from Naki Tezel's work titled Turk Tales were examined with Alfred Adler individual psychology discipline. in order to explain what behavior the characters exhibits and why, the characteristics of that type have been determined. in this interdisciplinary study, analyzes were made by taking into account issues such as the lacks in the tale, social rol es, and the number of siblings.