Puzolanik malzemelerin reaktif pudra betonunun davranışına etkisi
The effect of pozzolanic materials on the behavior of reactive powder concrete
- Tez No: 887900
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Reaktif pudra betonu (RPB) normal betona göre yoğun homojen mikro yapısı ile gelişmiş fiziksel ve mekanik özelliklere sahip bir betondur. Bu çalışmada RPB'de iki farklı lif katkısının ve çeşitli mineral katkıların kullanımının, betonun fiziksel ve mekanik özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Çalışmada lif katkısı olarak polipropilen ve çelik lif kullanılmıştır. Mineral katkı olarak ise uçucu kül, yüksek fırın cürufu ve metakaolin kullanılarak serilerin karışım reçetesi oluşturulmuştur. Karışımlar 40x40x160 mm kalıplara dökülmüş ve 24 saat sonra kalıptan çıkarılarak kür ortamına alınmıştır. Numunelere standart ve buhar kürü olmak üzere iki farklı kür uygulanmıştır. Buhar kürü için seçilen numuneler 24 saat 80oC buhar kürü ardından 28 gün 20±2 oC'de standart kür havuzunda bekletilmiştir. Standart kür için seçilen numuneler ise 28 gün 20±2 oC'de kirece doygun standart kür havuzunda bekletilmiştir. Kür işlemi biten numunelerde ağırlıkça su emme, porozite, ultrases geçiş hızı, basınç dayanımı, eğilme dayanımı ve elektriksel özdirenç deneyleri uygulanmıştır. Deneyler sonucunda farklı kür uygulamalarının, farklı mineral katkı ve lif kullanılmasının reaktif pudra betonunun özelliklerinin iyileştirilebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Reactive powder concrete (RPB) is a concrete with dense homogeneous microstructure and improved physical and mechanical properties compared to normal concrete. In this study, the effect of two different fiber admixtures and various mineral admixtures on the physical and mechanical properties of RPB was investigated. Polypropylene and steel fiber were used as fiber admixtures. Fly ash, blast furnace slag and metakaolin were used as mineral admixtures. The mixtures were poured into 40x40x160 mm molds and after 24 hours, they were removed from the mold and placed in a curing environment. Two different cures were applied to the specimens: standard and steam cure. The specimens selected for steam curing were steam cured at 80oC for 24 hours and then kept in the standard curing pool at 20±2oC for 28 days. The specimens selected for standard curing were kept in a standard curing pool saturated with lime at 20±2oC for 28 days. Water absorption by weight, porosity, ultrasonic transmission rate, compressive strength, flexural strength and electrical resistivity tests were performed on the cured specimens. As a result of the experiments, it was observed that different curing practices and the use of different mineral admixtures and fibers can improve the properties of reactive powder concrete.