Dokuzuncu sınıf Türk Dili ve Edebiyatı ders kitaplarındaki metinlerin yaşam becerileri açısından incelenmesi
Ninth grade Turkish Language and Literature textbooks in terms of life skills
  1. Tez No: 887985
  2. Yazar: İSMAİL ÇİFTÇİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KOLUKISA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı dokuzuncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarında yer alan metinlerin, yaşam becerileri açısından incelenmesidir. Araştırmada Partnership for 21st Century Skills (P21) tarafından belirlenen yaşam becerilerine, dokuzuncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarındaki metinlerde yer verilip verilmediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Yöntem: Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Doküman incelemesi, dokuzuncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarındaki metinlerin incelenmesi amacıyla tercih edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre ders kitaplarındaki metinlerde yaşam becerilerinden öğrenme ve yenilikçilik becerileri, bilgi, medya ve teknoloji becerileri ve yaşam ve kariyer becerilerinin tamamına yakın yer verildiği görülmüştür. Ders kitaplarının birinde bilgi, medya ve teknoloji becerilerinden sadece medya okuryazarlığına yer verilmediği tespit edilmiştir. Ayrıca çalışmanın sonuçlarına göre en çok öğrenme ve yenilikçilik becerilerine en az yaşam ve kariyer becerilerine yer verildiği saptanmıştır. Alt başlıktaki becerilerden ise en fazla bilgi okuryazarlığına, en az medya okuryazarlığına yer verildiği görülmüştür. Sonuçlar: Araştırmanın sonucuna göre dokuzuncu sınıf Türk dili ve edebiyatı ders kitaplarındaki metinlerde yaşam becerilerine bilgi okuryazarlığı ve eleştirel düşünme becerileri dışında sınırlı sayıda yer verildiği ayrıca becerilerin dağıtımının dengeli yapılmadığı tespit edilmiştir. Ders kitaplarındaki metinlerde yaşam becerilerine sınırlı ölçüde yer verildiği dikkate alındığında mevcut oranın yaşam becerilerinin kazandırılması için yeterli olmayacağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to analyze the texts in ninth grade Turkish language and literature textbooks in terms of life skills. The study attempted to determine whether the life skills identified by the Partnership for 21st Century Skills (P21) are included in the texts of ninth grade Turkish language and literature textbooks. Method: This study was conducted using document analysis, one of the qualitative research methods. Document analysis was preferred to analyze the texts in ninth grade Turkish language and literature textbooks. Findings: According to the results of the study, it was found that learning and innovation skills, information, media and technology skills, and life and career skills were almost all included in the texts of the textbooks. In one of the textbooks, only media literacy was not included among the information, media and technology skills. In addition, the study found that learning and innovation skills were the most common and life and professional skills were the least common. Among the skills in the sub-category, information literacy was included most frequently and media literacy least frequently. Conclusions: According to the results of the study, it was found that the texts in the ninth grade Turkish language and literature textbooks contained a limited number of life skills except for information literacy and critical thinking skills and that the distribution of skills was not balanced. Considering the limited number of life skills in the texts in the textbooks, it is concluded that the current ratio will not be sufficient for the acquisition of life skills.