Y ve Z kuşaklarının evlilik algısı: Ordu ili örneği
Perception of marriage generations Y and Z: Ordu province example
  1. Tez No: 888013
  2. Yazar: SEDANUR BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada evlilik algısı, kuşaklar arasında değişik anlamlar yüklenebilecek bir kavram olarak görülmüştür. Çünkü toplumun dönüşümüyle birlikte dinamiklerinde yaşamış oldukları değişimler bireylerin toplum içindeki dinamiklere karşı bakışlarını değiştirmiştir. Yüksek lisans tezi çalışmasında amaç günümüzde Y ve Z kuşaklarının evliliğe karşı bakış açılarını, evlilik algılarını ortaya koymaya çalışmaktır. Bunu yaparken bu faktörleri etkileyebilecek sosyal değişkenler dikkate alınarak Y ve Z kuşağının evlilik tutumlarını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada Y ve Z kuşaklarının evlilik algılarını tarafsız şekilde ölçmek için İnönü Evlilik Tutumu Ölçeği kullanılmış ve yapılan anketle birlikte kuşakların evlilik algıları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin evlilik algıları sosyoekonomik düzeyleri, eğitim, dindarlık düzeyleri, aile birliktelikleri ve demografik bilgileriyle ilişkisi incelenmiştir. Araştırma grubu 338 Y kuşağı, 162 Z kuşağı olmak üzere 500 kişiden oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla İnönü Evlilik Tutumu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için SPSS 24.0 kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar İETÖ'nin kuşakların evlilik tutumunu ölçmek amacıyla kullanılabilmesi için geçerli ve güvenilir ölçme aracı olduğunu ortaya koymuştur. Yapılan normallik analizi sonrasında 449 anketin doğru bir şekilde uygulandığı görülerek 449 anket üzerinden testler uygulanmıştır. Toplumun değişimiyle birlikte aile kurumu da değişimden etkilenen kurumlardan biri olmuştur. Geçmişten günümüze önemini korusa da kendi iç dinamiklerinde değişimler meydana gelmiştir. Bunlardan en önemlisi evlilik ve evliliği gerçekleştirirken dikkate alınan örf ve adetlerin her yeni kuşağa göre değişimidir. Alınan sonuçlar doğrultusunda; Y ve Z kuşağının evlilik algılarında bazı noktalarında benzerliklere rastlanmakla birlikte, evlilik algılarında anlamlı farklılıklara rastlandığı görülmüştür. İdeal evlilik şekli, evlilik öncesi dikkate alınan örf ve adetler, eş seçiminde belirli kriterler, evlilik tutumlarını etkileyen belirli aracı değişkenlerde Y ve Z kuşaklarının düşüncelerinde anlamlı farklılıklara rastlanmıştır. Bulgular kuşak teorisinin görüşleri üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the perception of marriage is seen as a concept that can have different meanings between generations. In that the changes that individuals have experienced in their dynamics with the transformation of society have changed their perspectives on the dynamics within society. The aim of the master's thesis study is to try to reveal the perspectives and perceptions of marriage of generations Y and Z today. In doing so, it is aimed to reveal the marriage attitudes of Generation Y and Z, taking into account the social variables that may affect these factors. In the study, İnönü Marriage Attitude Scale was used to objectively measure the marriage perceptions of generations Y and Z, and the marriage perceptions of the generations were tried to be revealed with the survey. The relationship between the marriage perceptions of the individuals participating in the study and their socioeconomic levels, education, religiosity levels, family relationship and demographic information was examined. The research group consists of 500 people, including 338 Genaration Y and 162 Generation Z. İnönü Marriage Attitude Scale and Personal Information From were used to collect data. SPSS 24.0 was used to analyze the data obtained. The results obtained from the study revealed that IETÖ is a valid and reliable measurement tool that can be used to measure the marriage attitudes of generations. After the normality analysis, it was seen that 449 surveys were applied correctly and tests were applied on 449 surveys. With the change in society, the family institution has also become one of the institutions affected by change. Although it has maintained its importance from past to and the change of the customs and traditions taken into consideration when performing marriage according to each new generation. The most important of these is marriage and the change of the customs and traditions taken into consideration when performing marriage according to each new generation. Significant differences were found in the opinions of generations Y and Z regarding the ideal from of marriage, customs and traditions taken into consideration before marriage, certain criteria in choosing a spouse, and certain intermediary variables affecting marriage attitudes. The findings were evaluated through the views of generation theory.