Dijitalleşme ve evlilik : X, Y ve Z kuşakları üzerine bir araştırma
Digitalization and marriage: A Research on generations X, Y and Z
  1. Tez No: 915305
  2. Yazar: ESRA ERİKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma dijitalleşen dünyada toplumların etkilenmesine paralel olarak toplumda başlıca kurumlardan biri olan aileyi odağına almıştır. Ailenin dijitalleşmeyle birlikte evliliğe bakışını inceleme amacı taşımaktadır. Evliliğe bakış kuşakların kendine has kategorizasyonları ve dijitalleşmenin tesirlerine yönelik evliliğe olan bakış açılarını incelmeyi amaçlamıştır. Çalışmada amaçlı örneklem ile evren içerisinde çalışma grubu oluşturulmuştur.Araştırmada X, Y ve Z kuşağı üyeleriyle çalışılmıştır. Her kuşaktan 10 kadın ve 10 erkek olmak üzere toplam 60 kişiyle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme tekniği olarak yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmış, bu tekniğe göre formu düzenlenmiştir. Görüşme formuyla elde edilen veriler betimsel analiz kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda kuşakların evlilik beklentilerinin, boşanmaya bakış açılarının, ev içi rol dağılımına ilişkin tutumlarının, boşanma ve sosyal medyanın evlilik üzerine etkilerinin bakış açılarında nasıl tezahür ettiğine yönelik alınan cevaplarda genellemeler yapılabilirken, kuşakların kendi içinde ayrımı da söz konusudur. Araştırmada görüşmecilerden elde edilen verilere göre dijitalleşmenin kuşakların evlilik algısı üzerinde değişime meydana getirdiği ortaya çıkmıştır. Kuşaklar arasında yer yer geleneğin sürdürüldüğü birbiriyle bağlantıyı koruyan bir ilişki vardır. Kuşakların radikal bir biçimde birbirlerinden farklılaştıkları alanlar da bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the family, one of the main institutions in society, parallel to the effects of the digitalizing world on societies. It aims to examine the family's perspective on marriage with digitalization. The perspective on marriage aims to examine the unique categorizations of generations and their perspectives on marriage regarding the effects of digitalization. A study group was created within the universe with purposeful sampling in the study. The study was conducted with members of generations X, Y and Z. Interviews were conducted with a total of 60 people, 10 women and 10 men from each generation. Semi-structured interviews were used as the interview technique, and the form was arranged according to this technique. The data obtained with the interview form was evaluated using descriptive analysis. As a result of the research, generalizations can be made in the answers received regarding how the marriage expectations of the generations, their perspectives on divorce, their attitudes towards the distribution of domestic roles, the effects of divorce and social media on marriage manifest themselves in their perspectives, while there is also a distinction within the generations. According to the data obtained from the interviewees in the research, it was revealed that digitalization caused a change in the perception of marriage of the generations. There is a relationship between generations that maintains a connection with each other, where tradition is maintained. There are also areas where generations differ radically from each other.