Model-based product line engineering methodology for variability management in system architecture models
Sistem mimarisi modellerinde değişkenlik yönetimi için model tabanlı ürün hattı mühendisliği metodolojisi
  1. Tez No: 888038
  2. Yazar: TUANA GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUYURMAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Havacılık endüstrisinde ürün geliştirme süreci, rekabetçi pazar dinamikleri ve farklı müşteri taleplerinden kaynaklı artan sistem karmaşıklığı nedeni ile verimliliğini ve kalitesini kaybetmektedir. Değişkenlerle karakterize edilen bu karmaşık sistemlerin geliştirilmesi ve yönetimi, Model Tabanlı Sistem Mühendisliği (MTSM) ve Ürün Hattı Mühendisliği (ÜHM) gibi ileri modelleme metodolojilerine ihtiyaç duymaktadır. MTSM'yi ÜHM yaklaşımlarıyla genişleten Model Tabanlı Ürün Hattı Mühendisliği (MTÜHM), sistematik varlık yeniden kullanımını vurgulayarak değişkenliği tanımlamak ve yönetmek için modeller kullanır. Ancak MTÜHM'ye yönelik uygulamalar, özellikle yazılım yoğunluklu sistemler dışında şu anda sınırlıdır. Etkili bir değişkenlik yönetimi için tutarlı ve ölçeklenebilir bir yaklaşım esastır; farklı soyutlama düzeyleri ve geliştirme unsurları arasındaki değişkenliğin görselleştirilmesi, izlenebilirliğinin kolaylaştırılması ve bu değişkenliğin sistem mimarisi modellerinde detaylandırılması ile varyantların doğruluğu amaçlanmalıdır. Bu tez, kapsamlı havacılık sistemlerinin değişkenlik yönetiminde MTÜHM'nin rolünü, faydalarını, zorluklarını ve uygulamalarını araştırır. Araştırma, MTÜHM için etkin bir metodoloji geliştirmeyi hedefleyerek, gereksinimlerin, tasarım bağımlılıklarının ve sistem özelliklerinin tutarlığını göz önünde bulundurur, ÜHM değişkenlik yönetimi tekniklerini MTSM bağlamına uyarlar ve değişkenlik modellerini desteklemek için metodolojik destek, modelleme teknikleri ve etkili araçlar sağlar. Önerilen metodoloji, etkin değişken yönetimi için gereksinimlerin belirlenerek, örnek bir insansız hava aracı sisteminde uygulanması ve doğrulanmasıyla gösterilmektedir. Çoklu soyutlama seviyelerindeki değişkenliği sistematik olarak ele alan bu tez, havacılık endüstrisindeki iş süreçlerini optimize etmeyi, ürün kalitesini iyileştirmeyi ve mühendislik çabalarını azaltmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aerospace industry faces significant challenges in maintaining efficiency and quality in product development due to the increasing complexity of systems, driven by variations arising from competitive market dynamics and diverse customer demands. The development and management of these complex systems, characterized by variants necessitates advanced modeling methodologies such as Model-Based Systems Engineering (MBSE) and Product Line Engineering (PLE). Extending MBSE with PLE approaches, Model-Based Product Line Engineering (MBPLE) uses models to define and manage variability, emphasizing systematic asset reuse. However, practical support for MBPLE is currently limited, particularly outside software-intensive systems. A consistent and scalable approach for an effective variability management is essential, facilitating visualization and traceability of variability across different abstraction levels and development artifacts and detailing this variability in systems architecture models enhance the accuracy of variants. This thesis investigates MBPLE's role in managing variability for large aerospace systems, exploring benefits, challenges, and best practices. The research aims to develop a robust methodology for MBPLE by adapting variability management techniques from PLE to the MBSE context by providing methodological support, modeling techniques, and efficient tools for supporting the variability models to ensure alignment with requirements, design dependencies and features. This methodology is exemplified through its implementation in an unmanned aerial vehicle system and validated against established requirements for effective variant management. By systematically addressing variability across multiple abstraction levels, this thesis aims to optimize business processes, improve product quality, and reduce engineering efforts within the aerospace industry.