Teknoloji kabul modeli 3 çerçevesinde kullanıcı kabul durumlarının ölçülmesi: Vakıf üniversiteleri kapsamında elektronik belge yönetim sistemlerinin değerlendirilmesi
Measuring user admissions in the framework of technology acceptance model 3: Evaluation of electronic document management systems in foundation universities
  1. Tez No: 888037
  2. Yazar: FATMA RUMEYSA GÖRMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YANARTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Günümüzde işletmeler için teknolojik gelişmelere paralel olarak süreçlerin optimize edilmesi kaçınılmaz bir durum haline gelmiştir. Bu çerçevede geleneksel üretilen belgelerin elektronik ortama taşınması ve bir sistem içerisinde yönetilmesi ihtiyacı doğmuştur. Elektronik Belge Yönetim Sistemleri (EBYS)' nin geliştirilmesi ve işletmelerde kullanılmaya başlanmasıyla kullanıcıların bu sistemlere uyum sağlaması zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle EBYS kullanıcılarının kabul ve kullanım durumlarının ölçülmesi ve kullanım tutumlarını etkileyen faktörlerin ortaya koyulması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma kapsamında 3 vakıf üniversite çalışanlarının EBYS kabul ve kullanım durumları Teknoloji Kabul Modeli 3 (TAM3-TKM3) ile ölçülmüştür. Araştırma evreni 3 vakıf üniversitesinin akademik ve idari personellerinin tamamıdır. Anket toplam 712 kişiye online olarak yapılmıştır. Özensiz ve gelişi güzel cevaplandırıldığı tespit edilen 118 anket çalışmadan çıkartılmış ve değerlendirmeler 594 kişi üzerinden yapılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 24 ve IBM SPSS Amos 22 ile analiz edilmiştir. Araştırmada betimsel istatistik ve tanımlayıcı istatistik yöntemleri ile Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ve Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) kullanılarak analiz gerçekleştirilmiştir. Ayrıca iki ortalama arasındaki farkın önem kontrolü (t- testi) ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri yapılmıştır. Araştırmada 12 adet hipotez oluşturulmuş ve bu hipotezler yapısal eşitlik modeli ile test edilmiştir. Yapılan test sonuçlarına göre 2 hipotez desteklenmemiş, 10 hipotez ise desteklenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, optimizing processes in parallel with technological developments has become an inevitable situation for businesses. In this context, the need to transfer traditionally produced documents to electronic environment and manage them within a system has required. With the development of Electronic Document Management System (EDMS) and the start of this system being used in businesses, it has become compulsory for users to adapt to these systems. For this reason, it is great importance to measure the acceptance and usage status of EDMS users and to reveal the factors affecting their usage attitudes. Within the scope of the study, EDMS acceptance and usage status of employees of 3 foundation universities were measured with Technology Acceptance Model (TAM3-TKM3). The study population is all academic and administrative staff of 3 foundation universities. The survey was conducted online with a total of 712 people. 118 questionnare that were found to have been answered carelessly and indiscriminately were excluded from the study and evaluations were made on 594 people. The data obtained was analyzed with IBM SPSS Statistics 24 and IBM SPSS Amos 22. In the research, analysis was made using descriptive statistics method, Confirmatory Factor Analysis (CFA) and Structual Equal Model (SEM). In addition, the significance check of the difference between the two means (t-test) and one-way Analysis of Variance (ANOVA) tests were performed. In the research, 12 hypotheses were created and these hypotheses were tested with the structural equation model. According to the test results, 2 hypotheses were not supported and 10 hypotheses were supported. The results obtained are supported by the literature.