Ebelerin ve ebelik öğrencilerinin epizyotomi uygulamalarına ilişkin bilgi ve becerilerinin incelenmesi
Investigation of the knowledge and skills of midwives and midwifery students about episiotomy applications
  1. Tez No: 888080
  2. Yazar: NUR DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL HADIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın amacı, ebelerin ve ebelik öğrencilerinin epizyotomi uygulamalarına ilişkin bilgi ve becerilerinin incelenmesidir. Araştırma, Ekim 2022 – Temmuz 2024 tarihleri arasında İzmir ilinde yer alan hastanelerde aktif olarak doğum yaptıran ebeler ile Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 4.sınıf öğrencileriyle kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmaya 123 ebelik öğrencisi ve 55 ebe katılmıştır. Veriler, Ebelik Öğrencileri Anket Formu, Ebe Anket Formu ve Epizyotomi Açma Uygulaması Beceri Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Araştırmaya katılan tüm katılımcılar, Epizyotomi Eğitim Modeli üzerinde epizyotomi uygulaması yapmış ve daha sonra araştırmacı tarafından epizyotominin uzunluğu, açısı ve medyana uzaklığı ölçülmüştür. Uygulama esnasında epizyotomi uygulama basamakları Epizyotomi Açma Uygulaması Beceri Değerlendirme Formu aracılığıyla araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında tanımlayıcı istatistiksel metotlar, ki-kare, bağımsız gruplarda t testi ve bağımlı gruplarda t testi analizi kullanılmıştır. Araştırmaya yer alan ebelerin ve ebelik öğrencilerinin bilgi düzeyleri incelendiğinde, epizyotomi endikasyonlarına yönelik sorularda primipar olma, makat doğum, fetal makrozomi, prematüre veya IUGR, omuz takılması, kısa veya rijit perine, gebe isteği ve operatif doğum gibi faktörler arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark varken; fetal distres, hekim istemi, ikiz doğum ve daha önceki doğumdan skar doku varlığı gibi faktörler arasında istatistiksel açıdan fark yoktur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the knowledge and skills of midwives and midwifery students regarding episiotomy practices. The research was conducted as a cross-sectional study between October 2022 and July 2024 with midwives actively involved in childbirth at hospitals in İzmir and fourth-year students from the Department of Midwifery at the Faculty of Health Sciences, Ege University. The study involved 123 midwifery students and 55 midwives. The data were collected with the Midwifery Students Questionnaire Form, Midwife Questionnaire Form and Episiotomy Opening Practice Skill Evaluation Form. All participants in the study practiced episiotomy on the Episiotomy Training Model and then the length, angle and distance to the median of the episiotomy were measured by the researcher. During the procedure, the steps of performing an episiotomy were evaluated by the researcher using the Episiotomy Application Skill Evaluation Form. Descriptive statistical methods, chi-square test, independent samples t-test, and paired samples t-test were used for data analysis. When examining the knowledge levels of the midwives and midwifery students included in the study, a statistically significant difference was found in questions related to episiotomy indications such as being primiparous, breech birth, fetal macrosomia, prematurity or IUGR, shoulder dystocia, short or rigid perineum, maternal request and operative delivery. However, there was no statistically significant difference in factors such as fetal distress, physician request, twin birth, and the presence of scar tissue from a previous birth (p>0.05). There was no statistically significant difference between midwifery students and midwives in terms of the length and angle of the episiotomy incision (p>0.05). However, a statistically significant difference was observed between students and midwives regarding the distance of the incision from the median (p0.05).