Polikistik over sendromu tanısı almış kadınlarda semptom sıklığı ve yaşam kalitesinin belirlenmesi
Determination of symptom frequency and quality of life in women diagnosed with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 888090
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARSLAN GÜRCÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışma, Polikistik Over Sendromu (PKOS) tanısı almış kadınların semptom sıklığı ve yaşam kalitelerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı nitelikte yapılmıştır. Çalışma, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Malatya Doğanşehir Şehit Esra Köse Başaran Devlet hastanelerinde en az 6 ay önce Rotterdam Kriterleri'ne göre PKOS tanısı almış 14-49 yaş aralığındaki 204 kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi G*Power analizi kullanılarak hesaplanmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan soru formu ve Polikistik Over Sendromu Yaşam Kalitesi Ölçeği (PKOSYKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, SPPS 27.0 programı, frekans tabloları, tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi ve Bonferroni düzeltmesi testleri kullanılmıştır. Kadınların PKOSYKÖ genel puan ortalaması 122,0±37,8 olarak bulunmuştur. PKOS tanısı almış kadınların %72,1'inin menstruasyon döngüsünde düzensizlik olduğu, %77,5'inin sivilce sorunu yaşadığı, %52,9'unun saç dökülmesinin olduğu, %65,2'sinin kilo vermede sorun yaşadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmamızda düzenli menstruasyon döngüsü olan kadınların, düzensiz olanlara göre yaşam kalitesinin daha yüksek olduğu, PKOS dışında ek hastalığı olan kadınların yaşam kalitesinin, ek hastalığı olmayanlara göre daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. PKOS semptomlarını en aza indirgemek ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla bireylerde farkındalık oluşturularak yaşam tarzında değişiklikliğe gidebilmeleri, hastalığın uzun ve kısa dönem risklerini bilmeleri ile semptomları yönetebilmeleri için gerekli eğitimlerin verilmesi önerilmektedir. Hemşirelerin yaşam biçimini düzeltmede ve yaşam kalitesini artırmada eğitici ve danışman rolleri önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted descriptively to determine the frequency of symptoms and quality of life of women diagnosed with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS). The study was conducted at Malatya Training and Research Hospital and Malatya Doğanşehir Şehit Esra Köse Başaran State Hospitals, with the participation of 204 women between the ages of 14-49 who were diagnosed with PCOS according to the Rotterdam Criteria at least 6 months ago. The sample of the study was calculated using G*Power analysis. In collecting data, a questionnaire prepared by the researcher by reviewing the literature and the Polycystic Ovary Syndrome Quality of Life Scale (PCOSYS) were used. SPPS 27.0 program, frequency tables, descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Bonferroni correction tests were used to analyze the data. The overall mean score of PCOSCI for women was found to be 122.0±37.8. It was concluded that 72.1% of women diagnosed with PCOS had irregular menstrual cycles, 77.5% had acne problems, 52.9% had hair loss, and 65.2% had problems losing weight. In our study, it was concluded that the quality of life of women with regular menstrual cycles is higher than those with irregular menstrual cycles, and the quality of life of women with comorbidities other than PCOS is lower than those without comorbidities. In order to minimize PCOS symptoms and improve the quality of life, it is recommended to raise awareness in individuals and provide them with the necessary training so that they can make changes in their lifestyle, know the long and short term risks of the disease, and manage the symptoms. The educator and consultant roles of nurses are important in improving the lifestyle and improving the quality of life.