Cevâd Ali hayatı, eserleri ve tarihçiliği
Jawad Ali his life, works and historiography
  1. Tez No: 888098
  2. Yazar: BERKANT AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Cevâd Ali, 20. yüzyıl İslam tarihçiliğinde önemli bir yer tutarak alanına derinlemesine nüfuz etmiş bir isimdir. Zira İslam Arap tarihi üzerine yoğunlaşan çalışmalarıyla temayüz eden müellif, titiz bir araştırmacı kimliğiyle öne çıkmaktadır. Akademik üretiminin zenginliği, birinci el kaynaklara hakimiyetinin yanı sıra modern ve oryantalist tarih yazımına dair geniş perspektifinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca Cevâd Ali'nin tarih yazımındaki özgünlüğü, olayları incelerken dönemin saha çalışmalarını da kaynak olarak kullanmasından ortaya çıkmaktadır. Bu yaklaşımı, tarihsel olaylara çok yönlü bir bakış açısıyla yaklaşabilmesini sağlamıştır. İslam tarihine yaptığı önemli katkılarla sadece kendi dönemini değil, kendisinden sonra gelen tarihçi nesillerini de derinden etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Jawad Ali is a prominent figure in 20th-century Islamic historiography, renowned for his profound impact on the field. He distinguished himself through his works focusing on Arab-Islamic history, marked by his meticulous approach to research. Ali's prolific academic output stems from his mastery of primary sources and his broad perspective on both modern and orientalist historiography. What sets Jawad Ali apart as a historian is his unique methodology of incorporating contemporary fieldwork into his analysis of historical events. This approach allowed him to cultivate a multifaceted understanding of historical occurrences. His significant contributions to Islamic history have left a lasting legacy, profoundly influencing not only his contemporaries but also generations of historians that followed.