Türk dilinde yeryüzü şekilleri (VIII. – XV. yüzyıl)
Landforms in the Turkish language (VIII. – XV. century)
  1. Tez No: 888105
  2. Yazar: SELMA ÖZEN ALLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÖZGÜR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu çalışma, yazılı belgeler tanıklığında tarihi Türk dillerindeki yeryüzü şekillerini ortaya koyma amacına dayanmaktadır. İnceleme, 8. yüzyıldan 15. yüzyıla uzanan Eski ve Orta Türkçe düzleminde 'coğrafi terim' kavramına karşılık gelen terimlerden oluşmaktadır. Çalışmada 'yeryüzü şekilleri', kara alanları ve su alanları olmak üzere iki ana grupta incelenmiştir. Çalışmada tespit edilen kelimeler, tanıklarıyla verilmiş; devamında ilgili terimin izleri modern Türk lehçelerinde aranmıştır. Çalışmanın inceleme kısmında art zamanlı ve eş zamanlı olarak ele alınan bu kelimelerin etimolojik değerlendirmelerine yer verilmiş, bununla birlikte semantik değerlendirmeleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the landforms in historical Turkic languages based on written documents. The examination consists of terms corresponding to the concept of 'geographical term' in Old and Middle Turkish, dating from the 8th to the 15th centuries. In the study, 'landforms' are examined in two groups: land areas and water areas. The words identified in the study were given by witnesses; subsequently, traces of the relevant term were sought in modern Turkish dialects. In the analysis section of the study, the etymological evaluations of these words, which are considered both diachronically and synchronically, are made, along with their semantic evaluations.