Nöroşirurji pratiğinde intraoperatif ultrasound kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of the use of intraoperative ultrasound in neurosurgery practice
- Tez No: 888104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇAKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İntraoperatif ultrasound günümüzde intraoperatif görüntülemeler içerisinde en sık kullanılan yöntemdir. Güvenli, kolay uygulanabilir, hızlı ve ucuz olması en önemli avantajları olarak görülmektedir. İntraoperatif olarak Nörocerrahide tüm cerrahi prosedürler esnasında uygulanabilmektedir. Biz kendi cerrahi pratiğimizde intraoperatif ultrasound kullanımını 103 hastada inceledik. Ultrasound kullanımında cerrahilerin rezidü, lezyon derinliği, cerrahi yöntemi, lezyon boyutu, kontrast tutulumu gibi parametrelerin sonuçlarını değerlendirdik. IoUS rezidü açısından özellikle yüksek dereceli tümör hastalarında yüksek başarı oranlarına sahip. Tümör lokalizasyonu, kullanılan cerahi yöntem, kontrast tutulumu rezidü ile korelasyon göstermedi. Tümör boyutu pre operastif MR ve IoUS ile değerlendirldiğinde IoUS istastistiksel olarak anlamlı sonuçlar verdi. Ultraosund kullanımı, intraoperatif cerrahi navigasyon ve post operatif cerrahi sonuçların geliştirilmesi için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Intraoperative ultrasound is the most frequently used method among intraoperative imaging today. Its most important advantages are seen as being safe, easy to apply, fast and cheap. It can be applied intraoperatively during all surgical procedures in neurosurgery. We examined the use of intraoperative ultrasound in our own surgical practice in 103 patients. We evaluated the results of parameters such as residual, lesion depth, surgical method, lesion size and contrast enhancement of surgeries in the use of ultrasound. IoUS has high success rates in terms of residual, especially in patients with high-grade tumors. Tumor localization, surgical method used and contrast enhancement did not correlate with residual. When tumor size was evaluated with preoperative MRI and IoUS, IoUS gave statistically significant results. The use of ultrasound is important for the improvement of intraoperative surgical navigation and postoperative surgical results.