Bağdat'ta yaşayan H. Pylorı ve tip 2 diyabet hastalarında bazı immünolojik parametrelerin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of some immunological parameters in H. Pylori and type 2 diabetes patients living in Baghdad
- Tez No: 888112
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 106
Özet
Diyabet dünya çapında bir sağlık sorunudur ve dünyada önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Tip 2 Diyabet melitus (T2DM) genellikle yetişkinlerde bulunur. Helicobacter pylori (H. pylori) enfeksiyonu, dünya nüfusunun yarısından fazlasının kolonize olduğu ve mide dışında gastrointestinal hasara ve bozukluklara neden olduğu küresel olarak yaygın bir şekilde yayılmıştır. Son zamanlarda diyabetik hastalarda bakterinin yaygınlığının arttığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın amacı: Bu çalışmanın amacı T2DM'li yetişkinlerde H. pylori'yi araştırmak, sitotoksinle ilişkili gen A (CagA) ile enfekte olmuş virülan suş seviyesini belirlemek ve Hemoglobin A1c (HbA1c) ve C-Peptid gibi bazı biyokimyasal parametreleri ölçmektir. Ve bunu immünolojik belirteçler Interlukin 33 (IL33) ve Interlukin 37 (IL-37) ve tümör nekroz faktörü TNF-α ile karşılaştırmaktır. Yöntemler: Mevcut çalışmaya (102) T2DM'li hasta (46) erkek ve (56) kadın, yaşları 20 ile 70 arasında değişmektedir. 3 Aralık 2022 ile 15 Şubat 2023 tarihleri arasındaki dönemde Endokrinoloji ve Diyabet Uzmanlık Merkezi'nden, Ulusal Diyabet Tedavi ve Araştırma Merkezi'nden ve Bağdat Sağlık Bakanlığı - Al-Rusafa'ya bağlı Al Kindi Eğitim Hastanesi'nden kan toplandı, ayrıca (15) görünüşte sağlıklı yetişkinlerden alınan örnekler karşılaştırma için toplam sayıya kontrol olarak dahil edildi. Serum toplandıktan sonra, araştırma tarafından hazırlanan bir formla hastalardan demografik veriler alındı. Daha sonra H. pylori'yi tespit etmek için (OnSite CTK) kromatografik immünolojik testin hızlı testi gerçekleştirildi ve sonrasında HbA1C ve C-Peptid ölçümleri için Cobas e411 kullanıldı. H. pylori CagA, IL-33 ve IL-37 ve TNF-α ELISA kullanılarak test edildi. Sonuçlar: Sonuçlar, T2DM'li yetişkinlerde H. pylori prevalansının (%70,11) olduğunu, ayrıca tüm T2DM H. pylori pozitif vakalarında H. pylori'nin CagA pozitif virülan suşunun seviyesindeki artışın (%93,44) olduğunu gösterdi. CagA ve Cinsiyet grupları arasında (P=0,000) ve Hp+ ve Hp- grupları arasında C-Peptid seviyesinde yüksek anlamlı farklar vardı (P=0,001). Çalışmanın sonuçları ayrıca, IL-33 ve IL-37'nin ulaştığı (P=0,028, 0,01) çalışma grupları (Hp+, Hp- ve kontrol grubu) arasında anlamlı seviye farklılıkları olduğunu gösterdi, ancak TNF-α seviyesinde ulaştığı (P=0,354) anlamlı bir fark yoktu. Çalışma, tip 2 diyabetli (T2DM) iki hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu arasındaki interlökinler IL-33 & IL-37 & TNF-α düzeylerinin, her ikisi için de ulaşılan interlökinler IL-33 & IL-37 düzeyleri ile görünüşte istatistiksel olarak oldukça anlamlı iii farklılıklar gösterdiğini (P = ≤ 0.001), ancak TNF-α ile anlamlı bir fark olmadığını gösterdi. Çalışmamız ayrıca, C-Peptid ile çalışma grupları (+HP diyabetliler, -HP diyabetliler ve kontrol grubu) arasında güçlü, istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon gösterdi (Pearson Korelasyonu = 0.324, P≤ 0.001). Ayrıca, Pearson korelasyonu kullanılarak IL-33 ve IL-37 arasında istatistiksel açıdan anlamlı çok güçlü bir pozitif korelasyon olduğu gösterildi (Pearson Korelasyonu = 0.939, P≤ 0.001). Ayrıca, Pearson korelasyonu kullanılarak IL-37 ile çalışma grupları (HP+ diyabetliler, HPdiyabetliler ve kontrol grubu) arasında çok güçlü, istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir korelasyon olduğu gösterildi (Pearson Korelasyonu = 0,298, P≤0,001). Sonuç: Bu çalışmanın sonuçları, H. pylori prevalansının T2DM'li yetişkinler arasında yüksek olduğunu ve yüksek CagA pozitif yüzdesinin bu yetişkinlerde virülan suşun prevalansını yansıttığını ve bunun kendi başına ciddi bir riskli durumu temsil ettiğini tespit etti. Çalışma, C-Peptid üretimindeki artışın bakterinin varlığıyla ilişkili olduğunu tespit etti. Çalışmamız ayrıca TNF-α üretiminin T2DM'li yetişkinlerde H. pylori enfeksiyonunun etkisiyle arttığını buldu. Öte yandan, T2DM'li hastalarda IL-33 ve -37 seviyelerindeki azalma, genel immünosupresyon durumunda rol oynayabilir
Özet (Çeviri)
Background: Diabetes is a worldwide health problem and is one of the leading causes of death in the world. The Type 2 Diabetes melitus (T2DM) is usually found in adults. Helicobacter pylori (H. pylori) infection has a wide spread globally where more than half the world's population are colonized and causes gastrointestinal damage and disorders outside the stomach. It has recently been observed that there is increased prevalence of the bacteria in diabetic patients. Aim the study: So this study aims to Investigation H. pylori in adults with T2DM, determine the level of cytotoxin-associated gene A (CagA)- infected virulant strain, as well as to measure some biochemical parameters such as Hemoglobin A1c (HbA1c) and C-Peptide. And compaired it with immunological markers Interlukine 33 (IL-33) and Interlukine 37 (IL-37) and tumor necrosis factor TNF-α. Methods: The current study included (102) patients with T2DM (46) males and (56) females, aged between 20 to 70 years. Blood collected for the period from December 3, 2022 until February 15, 2023, from the Specialized Center for Endocrinology and Diabetes, as well as the National Center for Diabetes Treatment and Research, and Al Kindi Teaching Hospital. affiliated with the Baghdad Health Department - Al-Rusafa, also (15) samples from apperantly healthy adults used as a control included in the total number for comparison. After the serum collection, demographic data from the patients were taken by a form prepared by the research. The rapid test of the chromatographic immunoassay was then carried out to detect H. pylori using the (OnSite CTK), and afterward Cobas e411 was used for HbA1C and C-Peptide mesurements. H. pylori CagA, IL-33 and IL-37 and TNF-α were done tested by using ELISA. Results: The results showed that the prevalence of H. pylori in adults with T2DM was (70.11%), furthermore, the increase in the level of the CagA positive virulant strain of H. pylori was (93.44%) from all T2DM H. pylori positive cases. There were high significant differences between CagA and Gender groups (P=0.000) and in the level of C-Peptide between the groups Hp+ and Hp- (P=0.001). The results of the study also showed significant differences in levels between the study groups (Hp+, Hp-, and control group) with IL- 33 & IL-37 reached (P=0.028, 0.01) respectively, while there were no significant differences with the level of TNF-α as it reached (P=0.354). The study showed the levels of interleukins IL33 & IL-37 & TNF-α between the two groups of patients with type 2 diabetes (T2DM) ii and the group of healthy controls indicated apparently highly statistically significant differences with the levels of interleukins IL-33 & IL- 37 reached (P=≤0.001) for both, while there were no significant differences with TNF-α. Our study also showed a strong, statistically significant positive correlation between C-Peptide and the study groups (+HP diabetics, -HP diabetics, and the control group) amounting to (Pearson Correlation= 0.324, P≤0.001). It was also shown using Pearson correlation that there is a very strong positive correlation with statistical significance between IL-33 & IL-37 (Pearson Correlation= 0.939, P≤0.001). It was also shown using Pearson correlation that there is a very strong, statistically significant positive correlation between IL-37 and the study groups (HP+ diabetics, HP- diabetics, and the control group) amounting to (Pearson Correlation= 0.298, P≤0.001). Conclusion: The results of this study were determined the prevalence of H. pylori was high among adults with T2DM, and the high CagA positive percentage reflect the prevalence of virulent strain in these adults, which by itself represents a serious risky condition. The study detected that increase in C-Peptide production is related to the presence of the bacteria. Our study also found that the production of TNF-α increased with the effect of H. pylori infection in adults with T2DM. On the other hand, the decrease in the levels of IL-33 and -37 in patients with T2DM may implicated in the generalized immunosuppression status