Irak'ta sosyal ağlar üzerinden radyo ve televizyon yayınlarını izleme alışkanlıkları üzerine bir inceleme
An examination on the habits of watching radio and television broadcast on social networks in Iraq
- Tez No: 730746
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSOY SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sosyal medya günümüzde bilgi alma, eğlence, oyun oynama ve statü kazanma gibi birçok motivasyon ile takip edilebilmektedir. Her şeyden önce sosyal medyada bilginin yayılma hızı ve kullanıcıların bilgi alma motivasyonları radyo ve TV yayıncılarını bu alana çekmektedir. Bu kapsamda sosyal medya üzerinden radyo ve TV yayıncılığının çeşitli açılardan incelenmesinin önemli bir araştırma alanı olarak öne çıktığı değerlendirilmektedir. Bu çalışmada sosyal medya üzerinden yayın yapan radyo ve TV yayınlarının takip edilmesinde dinleyicilerin/izleyicilerin motivasyon kaynaklarının neler olduğu ve hangi demografik özelliklere göre değiştiğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Irak'ın başkenti Bağdat'ta yaşayan ve sosyal medya platformları üzerinden radyo ve TV yayınlarını takip eden 257 izleyici/dinleyiciye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Sonuçlar sosyal medya üzerinden yayın yapan radyo ve TV yayınlarının izleyicilerinin/dinleyicilerinin tutumlarının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, gelir durumu, meslek, sosyal medya platformlarına günlük ayrılan süre ve en çok TV, radyo yayınlarının izlendiği/dinlendiği sosyal medya platformuna göre farklılaştığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Social media can be followed with many motivations such as getting information, entertainment, playing games and gaining status. Especially the speed of information in social media and the motivation of users to get information attract radio and TV broadcasters to this area. In this context, it is considered that examining radio and TV broadcasting on social media from various perspectives stands out as an important research area. In this study, it is aimed to determine the motivation sources of listeners / viewers in following Radio / TV broadcasts on social media and according to which demographic characteristics they change. In this context, a questionnaire was applied to 257 viewers / listeners living in Baghdad / IRAQ who are following TV / Radio broadcasts on social media platforms. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. The results show that the attitudes of the audience/listeners of radio and TV programs broadcasting on social media differ according to their gender, age, education status, monthly income, occupation, daily time allocated to social media platforms and the most watched/listened social media platform.