Pnömoni hastalığının buzağıların büyüme özellikleri üzerine etkisi
The effect of pneumonia disease on growth traits of calves
  1. Tez No: 888122
  2. Yazar: MERT BORA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET REFİK ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Solunum sistemi enfeksiyonları daha çok yetiştiricilik yönünden önem taşımakta ve enfeksiyon sonrası kondisyon kaybı, büyümede gerileme, pnömoni ve enfeksiyonlar nedeniyle hayvancılık sektöründe ağır ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışma, Kırklareli ilinde özel bir süt sığırı işletmesinde 47 baş buzağıya ait pnömoni geçirme durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Buzağılara ait değerlendirilen parametreler; pnömoni geçirmemiş buzağılar (n=17), ağır pnömoni geçirmiş buzağılar (n=14) ve hafif pnömoni geçirmiş buzağıların (n=16)) ve buzağıların analarının durumuna yönelik değerlendirilen parametreler ise; analarının (n=47) laktasyon sayıları (1. Laktasyon (n=24), 2. Laktasyon (n=11), 3. Laktasyon (n=7), 4. Laktasyon (n=3) ve 5. Laktasyon (n=2)) ile analarının pnömoni geçirme (pozitif (n=31), negatif (n=15)) durumlarıdır. Her bir parametrenin buzağıların doğum ağırlığı, sütten kesim ağırlığı, 6.ay canlı ağırlığı, doğumdan sütten kesime kadar olan günlük canlı artışı ve sütten kesimden 6. Ay yaşa kadar canlı ağırlık artışı, 6. Ay cidago yüksekliği ve 3. Gün kan brix değerine olan etkileri incelenmiştir. Buna göre; buzağının pnömoni durumunun sütten kesim ağırlığı, 6.ay canlı ağırlığı, doğumdan sütten kesime kadar olan günlük canlı artışı ve sütten kesimden 6.
Özet (Çeviri)
Respiratory system infections are more important in terms of breeding and cause heavy economic losses in the livestock sector due to post-infection condition loss, growth retardation, pneumonia and infections. This study was conducted in a private dairy farm in Kırklareli province to investigate the pneumonia status of 47 calves. The parameters evaluated for the calves were; calves without pneumonia (n=17), calves with severe pneumonia (n=14) and calves with mild pneumonia (n=16)) and the parameters evaluated for the condition of the mothers of the calves were; number of lactations of the mothers (n=47) (1st lactation (n=24), 2nd lactation (n=24), 1st lactation (n=24), 2nd lactation (n=47)). Lactation (n=24), 2nd Lactation (n=11), 3rd Lactation (n=7), 4th Lactation (n=3) and 5th Lactation (n=2)) and pneumonia (positive (n=31), negative (n=15)) status of their mothers. The effects of each parameter on calves' birth weight, weaning weight, 6th month live weight, daily live weight gain from birth to weaning, and live weight gain from weaning to 6th month of age, 6th month cidago height and 3rd day blood brix value were examined.