Matematik kaygısının ölçülmesinde kullanılan ölçeklerin güvenirlik genelleme meta-analizi
Reliability generalization meta-analysis of scales used to measure mathematics
  1. Tez No: 888134
  2. Yazar: SALİH GÖCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, matematik kaygısını ölçmede kullanılan yaygın ölçekler için genel güvenirlik katsayılarının elde edilmesidir. Ayrıca örneklem tanımlayıcıları ile ortalama güvenirlik değerleri arasındaki olası ilişkilerin keşfedilmesi, raporlama veya ihmal yoluyla tümevarım yapan çalışmaların oranlarının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmacılar tarafından matematik kaygısının ölçülmesinde kullanılan dokuz farklı ölçek (Matematik Kaygı Derecelendirme Ölçeği [MKDÖ], Revize Edilmiş Matematik Kaygı Derecelendirme Ölçeği [RMKDÖ], Matematik Kaygı Derecelendirme Ölçeğinin Kısaltılmış Versiyonu [MKDÖ-KV], Ergenler İçin Matematik Kaygı Derecelendirme Ölçeği [EMKDÖ], İlköğretim Öğrencileri İçin Suinn Matematik Kaygı Derecelendirme Ölçeği [İMKDÖ], Kısaltılmış Matematik Kaygı Ölçeği [KMKÖ], Revize Edilmiş Matematik Kaygısı Ölçeği [RMKÖ], Suinn ve Winston Matematik Kaygı Derecelendirme Ölçeği [SWMKDÖ], Matematik Kaygı Ölçeği [MKÖ] belirlenmiştir. Bu ölçeklerin genel bilgileri ve psikometrik özellikleri farklı başlıklar altında sunulmuştur. Ölçeklerin geliştirildiği veya revize edildikleri tarihlerden itibaren Cronbach alfa katsayısı raporlayan yayımlanmış ve yayımlanmamış çalışmalar analizlere dâhil edilmiştir. Bu çalışmada incelenen ölçekler için alfa katsayısı raporlayan çalışma sayısı 11 ile 120 arasında değişmektedir. Güvenirlik genelleme meta-analizine göre ortalama güvenirlik katsayısını elde edebilmek için Bonett dönüşüm yöntemiyle dönüştürülen çalışmalara ait ortalama güvenirlik katsayısı değeri rastgele etkiler modeliyle REML kestirim yöntemi kullanılarak R programında yer alan metafor paketinde analiz edilmiştir. Bu çalışmada incelenen ölçeklerin ortalama güvenirlik katsayıları şu şekilde tahmin edilmiştir: MKDÖ=,96; RMKDÖ=,93; MKDÖ-KV=,93; EMKDÖ=,91; İMKDÖ=,89; KMKÖ=,86; RMKÖ=,90; SWMKDÖ=,93; MKÖ=,89. Ayrıca heterojenlik ve yayım yanlılığı analizleri de gerçekleştirilmiştir. Heterojenliğin kaynağını araştırmak için yayım türü, okul düzeyi, ülke, kıta, yayım yılı, kadın katılımcı oranı, madde sayısı ve örneklem büyüklüğü moderatör değişkenlerinin genelleştirilmiş alfa katsayılarına olan etkisi araştırılmıştır. Belirlenen ölçeklerin hepsi için alfa raporlayan çalışmalarda, yayım türü değişkeninin ortalama alfa katsayısına etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Okul düzeyi değişkeninin beş (MKDÖ, RMKDÖ, MKDÖ-KV, KMKÖ, MKÖ), ülke değişkeninin altı (MKDÖ, RMKDÖ, MKDÖ-KV, EMKDÖ, RMKÖ, MKÖ), kıta değişkeninin dört (MKDÖ, RMKDÖ, MKDÖ-KV, EMKDÖ), yayım yılı değişkeninin iki (MKDÖ, RMKÖ), madde sayısı değişkeninin dört (MKDÖ, EMKDÖ, İMKDÖ, MKÖ), kadın katılımcı oranı değişkeninin üç (KMKÖ, RMKÖ, SWMKDÖ), örneklem büyüklüğü değişkeninin bir ölçek (MKÖ) için ortalama alfa değerlerine etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Analizler sonucunda elde edilen bulgulardan yola çıkarak, araştırmacılar için önerilerde bulunulmuş ve araştırmanın sınırlılıklarından bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to obtain general reliability coefficients for common scales used to measure math anxiety. In addition, it is aimed to explore possible relationships between sample descriptors and mean reliability values, and to determine the proportions of studies that make induction through reporting or omission. For this purpose, nine different scales used by the researchers to measure math anxiety (Mathematics Anxiety Rating Scale [MARS], Revised Mathematics Anxiety Rating Scale [RMARS], Abbreviated Version of Mathematics Anxiety Rating Scale [MARS-AV], Mathematics Anxiety Rating Scale for Adolescents [MARSA], Suinn Mathematics Anxiety Rating Scale for Primary School Students [IMARS], Abbreviated Mathematics Anxiety Scale [AMARS], Revised Mathematics Anxiety Scale [RMAS], Suinn and Winston Mathematics Anxiety Rating Scale [SWMARS], Mathematics Anxiety Scale [MAS] were determined. General information and psychometric properties of these scales are presented under different headings. Published and unpublished studies reporting Cronbach's alpha coefficients since the scales were developed or revised were included in the analysis. The number of studies reporting alpha coefficients for the scales examined in this study ranged from 11 to 120. In order to obtain the average reliability coefficient according to the reliability generalization meta-analysis, the average reliability coefficient value of the studies transformed with the Bonett transformation method was analyzed in the metafor package in the R program by using the random effects model and the REML estimation method. The mean reliability coefficients of the scales examined in this study were estimated as follows: MARS=,96; RMARS=,93; MARS-AV=,93; MARSA=,91; IMARS=,89; AMARS=,86; RMAS=,90; SWMARS=,93; MAS=,89. In addition, heterogeneity and publication bias analyses were also performed. In order to investigate the source of heterogeneity, the effects of publication type, school level, country, continent, publication year, female participant ratio, number of items and sample size moderator variables on generalized alpha coefficients were investigated. In studies reporting alpha for all of the specified scales, the effect of the publication type variable on the average alpha coefficient was not found to be statistically significant. Five of the school level variable (MARS, RMARS, MARS-AV, AMARS, MAS), six of the country variable (MARS, RMARS, MARS-AV, MARSA, AMARS, MAS), four of the continent variable (MARS, RMARS, MARS-AV, MARSA), publication year variable for two (MARS, AMARS), the number of items for four (MARS, MARSA, IMARS, MAS), the female participant ratio for three (AMARS, RMAS, SWMARS) and the sample size variable for one scale (MAS) effects were found to be statistically significant. Based on the findings obtained as a result of the analyses, suggestions were made for the researchers and the limitations of the research were mentioned.