Ders dışı egzersizlerden atletizm modülünün örneklem okul öğrencilerinin akademik başarı ve benlik saygısına etkisi
The effect of the athletics module from extracurricular exercises on the academic success and self-esteem of sampling school students
- Tez No: 496861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AHMET PEKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı örneklem okul öğrencilerine ders dışı etkinlik olarak uygulatılan 14 haftalık atletizm antrenman programı akademik başarılarına ve benlik saygılarına etkilerini incelemektir. Çalışmada veriler Ankara ili Sincan ilçesinde bulunan Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulundan 243 öğrenciden toplanmıştır. Öğrencilerin 95'i deney grubu (52 E, 43 K, yaş 10,92 ± 0,61 yıl, boy 144,74 ± 6,32 cm, kilo 39,39 ± 9,64 kg), 148'i kontrol grubudur (73 E, 75 K, yaş 10,90 ± 0,63 yıl, boy 144,33 ± 7,08 cm, kilo 40,40 ± 10,13 kg). Benlik saygısı ölçümü için Pişkin (1996) tarafından güvenirlilik ve geçerliliği yapılan“Cooper Smith Benlik Saygısı Anketi-Çocuk Formu”kullanılmıştır. Akademik başarı değerleri öğrencilerin karne notları ile tespit edilmiştir. Ön teste müteakip deney grubuna 14 hafta boyunca haftada 3 gün 60 dk.'lık atletizm ugulamaları ders dışı etkinlik olarak uygulatılmıştır. Son test ile öğrencilerin benlik saygısı ve akademik başarı ölçümleri takrar yapılmıştır. Deney ve kontrol grubunun benlik saygısının istatiksel analizinde deney grubunun toplam benlik saygısı (p:0,0377) ve genel benlik saygısı (p:0,0421) değerlerinde önemli bir artış tespit edilmiştir. Akademik, ev-aile ve sosyal benlik saygısı ölçümlerinde (p>0,05) ise etki önemsiz olarak tespit edilmiştir Akademik başarı için yapılan analizlerde, Beden Eğitimi ve Spor (p:0,0015), Müzik (p:0,0224), Türkçe (p:0,0047) ve Yabancı Dil (p:0,000) derslerinde önemli bir artış tespit edilmiştir. Matematik, Fen Bilgisi, Sosyal Bilgiler ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin analizlerinde etkinin (p>0,05) önemsiz seviyede olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of 14-week athletic practices on academic achievement and self-esteem, which are applied as extracurricular activities to school students. The data were collected from 243 students in Necip Fazıl Kısakürek Middle School (Ankara/Sincan), the experimental group consist of 95 students (52 m, 43 f, age 10, 92 ± 0,61 years, height 144, 74 ± 6,32 cm, weight 39,39 ± 9,64 kg) and the control group consist of 148 students (73 m, 75 f, age 10.90 ± 0.63 years, height 144,33 ± 7,08 cm, weight 40,40 ± 10,13 kg). The“Cooper Smith Self-Esteem Questionnaire-Children's Form”was used for reliability and validity which was developed by Pişkin (1996). Academic achievement values were identified by students' school reports. After the pre-test, for 3 days a week for 60 minutes the athletics practices were applied as extra-curricular activity for 14 weeks. With the post-test, the self-esteem and academic achievement measures of the students were reapplied. In the statistical analysis of the self-esteem of the experiment and control group, significant increase was found in the total self-esteem (p:0,0377) and general self-esteem (p:0,0421) of the experimental group. The analyzes for academic achievement, a significant increase was detected for Physical Education and Sports (p:0,0015), Music Education (p:0,0224), Turkish Lesson (p:0,0047) and Foreign Language (p:0,000) courses. Mathematics, Science, Social Studies and Religion Information courses were found to be in an insignificant level in the analysis (p> 0,05).