Kronik sırt ağrısı olan sedanter kadınlarda reformer pilates egzersizlerinin etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
Effectiveness of reformer pilates exercises i̇n sedenter women with chronic pain: a randomize controlled study
  1. Tez No: 888144
  2. Yazar: GÖZDE ACAR ARICA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ÖZKOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Pilates son zamanlarda oldukça popüler olan bir tedavi yöntemidir. İlk defa Joseph Pilates tarafından tanımlanan pilates egzersizleri günümüzde hasta ve sağlıklı popülasyonlar üzerinde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı reformer pilates egzersizlerinin kronik sırt ağrısı olan kadınların ağrı, kas kuvveti, denge, depresyon ve yaşam kalitesi üzerinde etkisini araştırmaktır. Bu çalışmaya kronik sırt ağrısı olan ( > 3 ay) 18-40 yaş arası 96 kadın dahil edildi. Katılımcılar pilates egzersiz grubu (n=48) ve ev egzersiz grubu (n=48) olarak iki gruba randomize edildi. Katılımcılara uygulama öncesi sırt ekstansörleri manuel kas testi, statik denge için Tek Ayak Üzerinde Durma Denge Testi, Mcgill- Melzack Ağrı Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Engellilik Değerlendirme Çizelgesi (WHODAS 2.0.) değerlendirmeleri uygulandı. Pilates ve ev grubu egzersizleri haftada 2 kere toplam 8 hafta boyunca uygulandı. Değerlendirmeler 8. Hafta sonunda tekrar yapılıp karşılaştırıldı. Uygulama öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda her iki grupta da sırt ekstansörleri kas kuvveti, ağrı ve depresyon durumlarında anlamlı iyileşmeler görülmüştür (p0,05). Bulgularımız her iki grupta da iyileşen parametrelerin olduğunu göstermektedir. Bu durumda reformer pilates egzersizlerinin tedavi edici özelliğinden bahsedebiliriz. Reformer pilates egzersizlerini haftada 2-3 kere olacak şekilde rutininize eklemenizi önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Pilates is a treatment method that has become very popular lately. Pilates exercises, first described by Joseph Pilates, are now used on sick and healthy populations. The aim of this study is to investigate the effect of reformer pilates exercises on pain, muscle strength, balance, depression and quality of life of women with chronic back pain. 96 women aged 18-40 years with chronic back pain (> 3 months) were included in this study. Participants were randomized into two groups: pilates exercise group (n = 48) and home exercise group (n = 48). Before the application, the participants were evaluated by back extensors manual muscle test, One-Legged Standing Balance Test for static balance, Mcgill-Melzack Pain Scale, Beck Depression Scale (BDI), Disability Assessment Schedule (WHODAS 2.0.). Pilates and home group exercises were applied twice a week for a total of 8 weeks. The evaluations were made again and compared at the end of the 8th week. In comparisons before and after the application, significant improvements were observed in back extensors muscle strength, pain and depression in both groups (p 0.05). Our findings show that there were improved parameters in both groups. In this case, we can talk about the therapeutic properties of reformer pilates exercises. We recommend that you add reformer pilates exercises to your routine 2-3 times a week.