Kronik sırt ağrısı olan bireylerde torakal manipülasyon vemobilizasyon uygulamalarının ağrı, spirometrik parametreler, tansiyon, nabız ve yaşam kalitesi üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of thoracic manipulation andmobilization on pain, spirometric parameters, bloodpressure, pulse rate and quality of life in individuals withchronic back pain
- Tez No: 960798
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE AYŞE GÖRMELİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFA HAKTAN HATIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik sırt ağrısı olan bireylerde torakal manipülasyon ve mobilizasyon uygulamalarının ağrı, solunum fonksiyonları, kardiyovasküler parametreler (tansiyon ve nabız) ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmekti. Çalışmaya 18-65 yaş arası, kronik sırt ağrısı tanısı almış toplam 66 birey katıldı. Katılımcılar randomize olarak kontrol, mobilizasyon ve manipülasyon grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere iki zaman noktasında değerlendirme yapıldı. Ağrı düzeyi Görsel Analog Skala (VAS) ile, yaşam kalitesi SF-36 yaşam kalitesi anketi ile, solunum fonksiyonları spirometrik ölçümler (FEV₁, FVC, FEV₁/FVC, PEF) ile, tansiyon ve nabız ise standart ölçüm cihazlarıyla değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to comparatively evaluate the effects of thoracic manipulation and mobilization on pain, pulmonary function, cardiovascular parameters (blood pressure and pulse rate) and quality of life in individuals with chronic back pain. A total of 82 individuals aged 20-65 years with a diagnosis of chronic back pain participated in the study. Participants were randomly divided into three groups: control, mobilization and manipulation groups. Assessment was performed at two time points, before and after the application. Pain level was assessed with Visual Analog Scale (VAS), quality of life was assessed with SF-36 quality of life questionnaire, pulmonary function was assessed with spirometric measurements (FEV₁, FVC, FEV₁/FVC, PEF), and blood pressure and pulse rate were assessed with standard measuring devices.