Kronik bel ağrısı olan bireylerde egzersizinyanı sıra uygulanan derin doku masajınınağrı ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of deep tissue massage on pain and on quality oflife as well as exercise in individuals with chronic lowback pain
- Tez No: 661564
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bel ağrısı en sık iş gücü kaybı ve işe gitmeme nedenidir. Uzun süren bel ağrıları bireylerin yaşam kalitesinde düşmeye sebep olmaktadır. Bazı insanlarda bel ağrıları depresyon bozukluğuna kadar yol açabilmektedir. Bel ağrısı olan bireylerde ağrıyı azaltmak ve sırt fonksiyonlarını düzeltmek için birçok farklı egzersiz eğitimi ve tedavi modeliteleri uygulanmaktadır. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan masaj da günümüzde de tüm dünyada uygulanan en temel alternatif tedavi yöntemlerden biridir. Bu çalışmada kronik bel ağrısı olan bireylerde de egzersiz programına ek olarak uygulanan derin doku masajının ağrı ve yaşam kalitesi üzerine nasıl bir etkisi olacağı araştırıldı. Çalışma Gaziantep'te takip edilmekte olan yaş ortalaması kadın; 61,30 ve erkek; 38,70 olan gönüllü 62 kronik bel ağrılı kadın ve erkek bireyler çalışmaya dâhil edildi. Çalışmada, ağrı şiddetini değerlendirmek için Görsel Analog Skalası, ve bireyin sağlığını, mental ve fiziksel durumunu değerlendiren Short Form-36; geçerliliği ve güvenirliliği kanıtlanmış olan ölçekler kullanıldı. Bireyler basit randomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrıldı ve bir gruba derin doku masajı ve William fleksiyon egzersizleri uygulandı. Diğer grubuna ise sadece William fleksiyon egzersizleri verildi. Fizyoterapist eşliğinde haftada 2 gün 8 seans ve diğer günler ev programı olarak verilen çalışma toplam 4 hafta sürmüştür. Verilerin değerlendirilmesi; araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Low back pain is the most common cause of labor loss and the reason for not going to work. Long-lasting low back pain causes a decrease in the quality of life of individuals. In some people, low back pain can lead to depression disorder. In individuals with low back pain, many different types of exercise training and treatment modalities are applied to reduce pain and restore back function. Massage, which has a history of thousands of years, is also one of the most basic alternative treatment methods applied in the world today. In this study, we investigated how deep tissue massage applied in addition to exercise program would have an effect on pain and quality of life in individuals with chronic low back pain. The average age of those being followed in the Gaziantep was women; 61.30 and men; and 38.70 of the volunteers, 62 men and women with chronic low back pain, were included in the stud .In the study, Visual Analog Scale (VAS) and Short Form-36 (SF-36), which assess the health, mental and physical condition of the individual, were used to evaluate the severity of pain ; and proven validity and reliability scales were used. Individuals were divided into two groups by simple randomization method and one group underwent deep tissue massage and william flexion exercises.The other group was given only William flexion exercises. The study, which was given 8 sessions 2 days a week with a physiotherapist and as a home program on other days, lasted a total of 4 weeks.