Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin bilgisayarca düşünme becerilerinin ve metaverse farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre ı̇ncelenmesi
Investigation of computer thinking skills and metaverse awareness levels of students of the faculty of sports sciences according to various variables
  1. Tez No: 888151
  2. Yazar: CEMRE ULUÇ BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜREL GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Literatür incelendiğinde farklı disiplinlerde bilgisayarca düşünme becerileri ile metaverse farkındalık düzeylerinin incelendiği ayrı ayrı çalışmalar yapılmıştır ancak, spor bilimleri alanında bu kavramların birlikte kullanıldığı bir araştırmaya rastlanmamıştır. Bu bağlamda, söz konusu kavramların bir arada ele alındığı bir çalışma yapılması, literatürdeki boşluğun doldurulması ve ileride yapılacak diğer çalışmalara temel oluşturması açısından önemlidir. Araştırmanın amacı, MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin bilgisayarca düşünme beceri düzeyleri ile metaverse farkındalık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Çalışmada araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formuyla birlikte Korkmaz vd. (2017) tarafından geliştirilen 5'li likert tipindeki 29 maddeden ve 5 alt boyuttan oluşan“Bilgisayarca Düşünme Becerileri Ölçeği”(BDBÖ) ve Süleymanoğulları vd. (2022) tarafından geliştirilen 5'li likert tipindeki 15 maddeden ve 4 alt boyuttan oluşan“Metaverse Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçekler anket formunda elden dağıtılmış ve 304 gönüllü öğrenciden geri dönüş alınmıştır. Verilerin demografik özelliklerini belirlemek amacıyla frekans ve yüzde analizi, ölçek puanlarının normal dağılımını anlamak için basıklık (kurtosis) ve çarpıklık (skewness) analizi, t-testi ile iki bağımsız değişken arasındaki fark, ANOVA testi ile üç ve daha fazla değişken arasındaki fark, korelasyon analizi ile değişkenler arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma sonucunda, metaverse farkındalık ölçeği puanlarına göre cinsiyet ve sanal para kullanma değişkenlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmıştır. Bilgisayarca düşünme becerileri ölçeği puanlarına göre ise cinsiyet, yaş, sınıf değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Ölçeklerin alt boyutları arasında anlamlı ilişkilerin olduğu gözlemlenmiş, her iki ölçeğin farklı alt boyutlarının belirli yönlerde ilişkili olduğunu ve bu ilişkilerin dikkate alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the literature is examined, separate studies examining computational thinking skills and metaverse awareness levels in different disciplines have been conducted, but there is no research in the field of sport sciences in which these concepts are used together. In this context, it is important to conduct a study in which these concepts are handled together in order to fill the gap in the literature and to provide a basis for other studies to be conducted in the future. The aim of the study is to examine the levels of computer thinking skills and metaverse awareness of MSKU Faculty of Sport Sciences students according to various variables. In the study, along with the personal information form created by the researcher, the“Computer Thinking Skills Scale”(CTS) consisting of 5-point Likert-type 29 items and 5 sub-dimensions developed by Korkmaz et al. (2017) and the“Metaverse Scale”consisting of 5-point Likert-type 15 items and 4 sub-dimensions developed by Süleymanoğulları et al. (2022) were used. The scales were hand-distributed in questionnaire form and 304 volunteer students returned the questionnaire. In order to determine the demographic characteristics of the data, frequency and percentage analysis, kurtosis and skewness analysis to understand the normal distribution of the scale scores, the difference between two independent variables with t-test, the difference between three or more variables with ANOVA test, and the relationship between variables with correlation analysis were examined. As a result of the study, a statistically significant difference was found in the variables of gender and using virtual money according to the metaverse awareness scale scores. According to the scores of the computer thinking skills scale, statistically significant differences were found according to gender, age and class variables. It was observed that there were significant relationships between the sub-dimensions of the scales, and it was concluded that different sub-dimensions of both scales were related in certain directions and these relationships should be taken into consideration.