Transvajinal ultrasonografi ile ölçülen over volümünün over rezervini göstermedeki yeri ve bazal FSH ile karşılaştırılması
The Value of ovarian volume measured by transvaginal ultrasound in ovarian reserve and comperesion with basal FSH levels
  1. Tez No: 88819
  2. Yazar: ÖZKAN HAYIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY BİBEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
40 ÖZET Over rezervini saptamaya yönelik bir çok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin bazıları invaziv bazıları ise pahalı ve zaman alıcıdır. Halen over rezervini belirleyebilmek için ucuz, non-invaziv ve güvenilir yöntemlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, fertilite durumu dikkate alınmaksızın 35 yaş üzerindeki 108 kadın, yaşlarına göre üç gruba ayrılarak 00 V, OFS, BMI ve bazal hormonal değerlerin kendi aralarındaki ilişkileri ve yaşla olan değişimleri incelendi. Tüm gruplar kendi içlerinde değerlendirildiğinde. OOV ve OFS ile bazal hormonal düzeyler arasında değişik derecelerde ilişki saptandı. Tüm gruplarda OOV ile OFS arasında yüksek korelasyon gözlendi. BMI ile OOV, OFS ve bazal hormonlarla ilişki saptanmadı. Yaşla OOV'nde istatistiksel olarak anlamlı olmayan, OFS'nda ise istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulundu. Tüm olgular göz önüne alındığında, sigara içen grupda OOV daha düşük bazal FSH daha yüksek, PID öyküsü pozitif olanlarda da ise OOV daha düşük ve OFS daha az idi. Bu bilgiler ışığı altında, transvajinal USG ile bakılan OOV ve OFS over rezervini gösterebilir. Ancak OOV ve OFS'nin over rezervini belirlemede değerini daha iyi anlayabilmek ve diğer metodlarla göreceli etkinliğini kıyaslayabilmek için daha ileri çalışmalara gereksinim olduğu düşüncesindeyiz. Ayrıca over rezervinin değerlendirilmesinde sigara içiminin ve geçirilmiş PID öyküsünün de göz önünde bulundurulmasının yaralı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY Various methods to determine ovarian reserve are in use in the last decade. However some of them are invazive and others are expensive and time consuming. So non-expensive, non-invazive and reliable methods to determine ovarian reserve are needed. 108 women with age over 35 are included in this study without regarding their fertility situation. They are divided into three groups according to their ages. Mean ovarian volume (MOV), mean number of follicles (MNF), body mass index (BMI) and basal hormonal levels are studied with respect to each other and to age of groups. In each group the relation between MOV, MNF and basal hormonal levels have been determined. The high corelation between MOV and MNF has been shown in all age groups. There has been no relation between BMI and MOV, MNF and basal hormonal levels. Decrease in MOV with increasing age have been detected without statistical significance. On the other hand, decrease of MNF with increasing age have been detected statistically meaningful 1. In women with history of cigarette smoking MOV has been shown to be lower and basal FSH levels to be higher than controls. In women with history of pelvic inflammatory dissease (PID), MOV and MNF have been shown to be less than normal. According to all of these findings, MOV and MNF which can be determined by transvaginal sonography are very predictive parameteres to determine ovarian reserve. More studies are needed to show effectiveness of MOV and MNF in determination of ovarian reserve and to compare them with other methods. We also have to point out that during the determination of ovarian reserve, history of cigarette smoking and PID should be taken into consideration.