Spillovers from US monetary policy to emerging markets: The role of fundamentals
ABD para politikalarının gelişen piyasalara yansımalarında iktisadi temellerin rolü
  1. Tez No: 888193
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ CANŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
ABD para politikasının gelişmekte olan piyasalara etkisi, uzun süredir önemli akademik ve politik ilgi konusu olmuştur. Bu tez, bu yansımaların heterojenliğini ve makroekonomik temellerin bu etkileri şekillendirmedeki rolünü, yüksek frekanslı veri kullanan bir olay çalışması metodolojisi ile incelemektedir. 2000-2022 dönemini kapsayan geniş bir gelişmekte olan piyasa seti kullanılmıştır. Çalışma, bu yayılma etkilerinin tekdüze olmadığını, ülkeler ve zaman dilimleri arasında farklılık gösterdiğini ve bu farklılıkların önemli ölçüde rezerv yeterliliği ve cari işlemler dengesi gibi faktörlerden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Araştırma, güçlü ekonomik temellerin dış para şoklarına karşı dayanıklılığı artırmadaki önemini vurgulamaktadır. Bulgular, gelişmekte olan piyasalardaki politika yapıcıların olumsuz yayılma etkilerini hafifletmek için makroekonomik temelleri güçlendirmeye öncelik vermeleri gerektiğini önermektedir. Bu, güçlü maliye ve para politikalarının sürdürülmesi, yeterli döviz rezervlerinin sağlanması ve istikrarlı finansal piyasaların teşvik edilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The impact of U.S. monetary policy on emerging markets (EMEs) has long been a subject of significant academic and policy interest. This thesis explores the heterogeneity of these spillovers and the role of macroeconomic fundamentals in shaping them by employing an event study methodology utilizing high-frequency data. I use a broad set of emerging markets that span from 2000 to 2022. It reveals that spillovers are not uniform but vary across countries and time periods, influenced significantly by factors such as reserve adequacy and current account balances. The study underscores the importance of robust economic fundamentals in enhancing resilience against external monetary shocks. The findings suggest that policymakers in emerging markets should prioritize strengthening macroeconomic fundamentals to weaken adverse spillover effects. This includes maintaining robust fiscal and monetary policies, ensuring adequate foreign exchange reserves, and fostering stable financial markets.