Yield curve spillovers and macroeconomic indicators: The case of Türkiye
Getiri eğrisi etkileşimleri ve makroekonomik göstergeler: Türkiye örneği
- Tez No: 959565
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, 2008–2021 döneminde Türkiye'nin getiri eğrisi dinamiklerini ve bu eğrinin yurtiçi ile yurtdışı makroekonomik göstergelerle olan etkileşimini incelemektedir. Çalışmada, IMF tarafından gelişmekte olan ülke olarak sınıflandırılan 19 ülkenin verisi kullanılmış, ABD ve Çin'in etkileri de dahil edilmiştir. İlk aşamada Diebold ve Li (2006) yöntemiyle getiri eğrisi bileşenleri—seviye, eğim ve eğrilik—tahmin edilmiştir. İkinci aşamada, ikili ticaret ilişkilerine dayalı zamanla değişen ağırlıklarla oluşturulan Küresel Vektör Otoregresyon (GVAR) modeli yardımıyla bu bileşenlerin makroekonomik değişkenlerle olan ilişkisi analiz edilmiştir. Bulgular, Genel Etki-Tepki Fonksiyonları (GIRF) ve Ortogonal Etki-Tepki Fonksiyonları (OIRF) aracılığıyla yorumlanmıştır. GIRF analizine göre Türkiye'nin getiri eğrisi bileşenlerinden seviye ve eğim arasında güçlü ve çift yönlü bir ilişki vardır. Enflasyonun eğim üzerindeki etkisi negatif olup, yüksek enflasyon eğrinin düzleşmesine ya da ters dönmesine neden olmaktadır. Politika faiz oranının seviye bileşeni üzerindeki etkisi zayıf ama pozitiftir. Ayrıca, hisse senedi piyasasındaki pozitif şokların uzun vadeli faiz oranlarını düşürdüğü bulunmuştur. Yurtdışı etkiler gözlemlenmiş olsa da ekonomik anlamda sınırlı kalmıştır. Metodolojik olarak daha katı olan OIRF analizi GIRF'e kıyasla daha zayıf ve tutarsız sonuçlar sunmuştur. Bu tez, Türkiye'ye özgü getiri eğrisi dinamiklerinin ve para politikası etkinliğinin anlaşılmasına katkıda bulunmakta; enflasyon hedeflemesi çerçevesinde, politika faizinin getiri eğrisi üzerinden enflasyon üzerinde dolaylı bir kontrol mekanizması olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the dynamics of Türkiye's yield curve and its interactions with domestic and foreign macroeconomic indicators between 2008 and 2021. Using data from 19 emerging market economies, including the U.S. and China, the research first estimates yield curve components—level, slope, and curvature—following the Diebold-Li (2006) framework. Then, employing a Global Vector Autoregression (GVAR) model with time-varying trade-weighted linkages, the study assesses how these components relate to macroeconomic variables. Generalized Impulse-Response Functions (GIRFs) and Orthogonalized Impulse-Response Functions (OIRFs) are used to interpret the direction and intensity of interactions. Key findings reveal that Türkiye's yield curve is more influenced by domestic factors than external shocks. GIRF analysis shows a strong, bidirectional relationship between the level and slope components. Inflation is negatively associated with the slope, implying that higher inflation flattens or inverts the curve. The policy interest rate exhibits a weak but positive effect on the level. Notably, the domestic stock market significantly affects long-term rates, suggesting a link between investment sentiment and yield curve movements. External influences are identified but found to be economically marginal overall. OIRF analysis, which is theoretically robust, provides weaker and less consistent results than GIRFs, especially regarding foreign impacts. The study contributes to literature by offering a country-specific analysis of yield curve dynamics and monetary policy effectiveness in Türkiye. It suggests that monetary authorities can influence inflation via the policy rate through its transmission to yield curve components, though the robustness of this mechanism depends on the method used. Overall, the findings support the view that Türkiye's yield curve has been primarily shaped by domestic macroeconomic conditions rather than global integration during the period under study.