Çeşitli dar alan oyunlarındaki performans verilerinin müsabaka verileriyle karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of performance data from various small-sided games with match data
  1. Tez No: 888210
  2. Yazar: KAAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ GÜROL, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK TARAKCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Dar alan oyunları futbola özgü antrenman metotları arasında en popüler olan uygulamaların başında gelmektedir. Ancak içerisinde çok fazla değişkeni barındıran dar alan oyunlarının profesyonel futbolcularda oluşturacağı dış yüklerin müsabakalar göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı, profesyonel futbolcuların gerçekleştirdiği 4vs4+3, 8vs8+1, 9vs9+1 ve 10vs10 oyunlar ile rekabet seviyesi yüksek UEFA Avrupa Konferans Ligi, Süper Lig ve Türkiye Kupası müsabakalarının karşılaştırmalı olarak dış yükler açısından değerlendirmektir. Araştırmaya İstanbul Başakşehir Futbol Kulübü A takımında yer alan 20 profesyonel futbolcu (27±5,47 yaş, 79,56±8,34 kg, 182,3±6,38 cm) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcıların 12 haftalık dar alan oyunu ve 12 haftalık resmi müsabakalar boyunca performans verileri takip edilmiştir. Tüm araştırma süresince katılımcıların toplam mesafe, yüksek şiddetli koşu mesafesi, sprint mesafesi, yüksek metabolik güç mesafesi ve ivmelenme-yavaşlama değerleri GPS kullanılarak kayıt altına alınmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğinde, 4vs4+3 oyunlarının dış yükler açısından müsabakaları temsil etmede yetersiz kaldığı (p˂0,001) ancak 10vs10 ve 8vs8+1 oyunlarının müsabakalara daha benzer sonuçları verdiği görülmektedir. Sonuç olarak bu araştırma kapsamında, antrenörlerin dar alan oyunu seçimlerinde, hedeflediği dış yük parametrelerinin hangi oyunlarla daha etkili bir şekilde verim elde edecekleri konusunda antrenman programının yeniden düzenlenmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Small-sided games are among the most popular training methods specific to football. However, it is crucial to evaluate the external loads that small-sided games, which encompass numerous variables, impose on professional footballers, considering the matches. The purpose of this study is to evaluate the external loads of 4vs4+3, 8vs8+1, 9vs9+1, and 10vs10 games performed by professional footballers in comparison with high-level competitive matches, including the UEFA Europa Conference League, the Super League, and the Turkish Cup. Twenty professional footballers (27±5.47 years, 79.56±8.34 kg, 182.3±6.38 cm) from Istanbul Başakşehir Football Club's A team voluntarily participated in the study. Performance data of the participants were tracked throughout 12 weeks of small-sided games and 12 weeks of official matches. During the entire research process, total distance, high-intensity running distance, sprint distance, high metabolic power distance, and acceleration-deceleration values were recorded using GPS. The findings indicate that 4vs4+3 games are insufficient in representing the external loads of matches (p˂0.001), whereas 10vs10 and 8vs8+1 games provide results more similar to actual matches. In conclusion, this study demonstrates that, within the context of training program design, the selection of small-sided games by coaches can be guided by which games most effectively yield the targeted external load parameters.