Preterm doğumun önceden belirlenmesinde servikal anatominin farklı ultrasonografi yöntemleriyle değerlendirilmesi
- Tez No: 88821
- Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
52 ÖZET Normal poliklinik takibi için obstetrik polikliniğine başvuran 357 gebede 18-22 hafta ve 24-28 hafta arasında transabdominal, transvajinal ve transperineal yöntem ile servikal uzunluk, servikal genişlik ve internal os açıklığı ölçülmüştür. Daha sonra bu ölçüm yöntemleri ile preterm doğum arasındaki ilişki araştırılmıştır. Transvajinal, transabdominal ve transperineal ultrasonografilerin preterm doğum için prediktif değerleri karşılaştırılmıştır. Daha önce vajinal doğum yapan gebelerde servikal uzunluk ve genişlik ölçümleri primigravid ve daha önce sezaryen ile doğum yapan veya abortusu olan gebelere göre daha uzun ve kalın bulunmuştur. Ortalama servikal uzunluk ölçümleri transabdominal yöntemle diğer iki yönteme göre daha uzundur. Transvajinal ve transperineal servikal uzunluklar arasında çok iyi korelasyon saptanmıştır. 37 hafta altında spontan preterm doğum oranı % 6.7 olarak gerçekleşmiştir. Servikal uzunluklar ve internal os açıklıkları, her üç ultrasonografı tekniğinde ve her iki ölçüm haftasında da, preterm doğum yapanlarda termde doğum yapanlara göre belirgin olarak farklıdır. Preterm doğum riski, serviks uzunluğu ve internal os açıklığı ile direk olarak ilişkilidir. Serviks uzunluğundaki her 1 mm'lik azalma ve servikal açıklıktaki her 1 mm'lik artış, preterm doğum riskinde anlamlı oranda artış oluşturur. Servikal uzunluk ölçümlerinde transperineal yöntemin 24-28 haftadaki sensitivitesi (%37.5) ve relatif risk değeri (11.1) diğer iki yöntem ile yapılan ölçümlere göre daha yüksektir, internal os açıklığı ve preterm doğum arasındaki ilişkiyi değerlendirmede ise transvajinal yöntem transabdominal ve transperineal yönteme göre daha değerlidir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY We performed transabdominal, transvaginal and transperineal ultrasonography at 18-22 weeks' and 24-28 weeks' gestation in 357 pregnant women. Cervical length, cervical width and dilation of internal cervical os were measured. The relations between cervical length, cervical width, dilation of internal cervical os and preterm delivery were assessed. We compared diagnostic performance of transabdominal, transvaginal and transperineal ultrasonography in prediction of preterm delivery at 18-22 weeks' and 24-28 weeks' gestation. Multiparous women had longer and thicker cervices than primigravidas and women with previous cesarean deliveries or abortions. Transabdominal cervical length measurements were longer than transvaginal and transperineal route. But close correlation between tranvaginal and transperineal ultrasonographic cervical length measurements were observed. Preterm delivery (before 37 weeks) occured in 24 pregnancies (%6.7).