Yapay zeka destekli Midjourney görüntü oluşturma modelinin iç mimari tasarım sürecinde değerlendirilmesi üzerine bir bakış
An insight into the evaluation of Midjourney artificial intelligence-assisted image generation model in the interior design process
  1. Tez No: 888253
  2. Yazar: OKTAY AYAZ
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZKAL BARIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tasarım zihinsel bir eylemdir. Yapay zekanın gelişmesi sayesinde suni zihinler tasarım eylemine dahil olabilmektedir. Bu gelişme, insan ve düşünebilen makine arasındaki etkileşimin yeni bir boyutunu temsil ederek, insan-yapay zeka iş birliğinin yeni ilhamlar oluşturabileceğini düşündürtmektedir. Bu bağlamda, iç mimari tasarım sürecinde kullanılabilecek yapay zeka araçlarını farklı perspektiflerden değerlendirmek literatüre katkı sağlayacaktır. Tezin ilk bölümünde araştırma yöntemi hakkında bilgiler verilmiş olup, çalışmanın amacı ve araştırma kapsamı ve ifade edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde yapay zekanın genel tanımı yapılmış ve iç mimarlık disiplini özelinde yapay zeka uygulamalarının kullanım örneklerine yer verilmiştir. Çalışmanın bu bölümü, literatürden toplanan bilgiler aracılığıyla, yapay zekâ destekli iç mimarlık uygulamalarının sektördeki durumuna genel bir bakış açısı sunmaktadır. Üçüncü bölümde Yapay Zeka Destekli Görüntü Oluşturma Modelleri anlatılmıştır. Difüzyon yapay zeka modellerinin alt dalı olan Görüntü Oluşturucu Modeller tanıtılmıştır. Bu modeller arasında en çok kullanılan araçlardan biri olarak Midjourney yapay zeka aracı ele alınmıştır. Bu modellerin tasarımcılar tarafından ne şekilde kullanılabileceği konusunda bir bakış açısı sunulmuştur. Üçüncü bölümün son aşamasında yapay zeka destekli görüntü oluşturma modellerinin İç Mimarlıkta kullanımı üzerine literatürde yer alan çalışmalar derlenmiş ve aktarılmıştır. Dördüncü bölümde çalışmanın odak noktası olan Midjourney modeli kullanılarak örnek bir iç mekan tasarımı oluşturulmuştur. Midjourney' in en rahat erişime sahip olması ve estetik görsel üretimindeki fenomenliği tercih edilme sebebi olmuştur. Bu uygulamada, Midjourney aracının iki farklı prompt (istem) listesi ile girdi verilmesi sonucunda elde edilen iki farklı tasarım karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, yapay zekanın tasarım süreçlerine ne ölçüde avantaj sağlayabileceğini ve farklı yönlendirmelerin sonuçları nasıl değiştirebileceğini anlamak adına önemli bir rol oynamıştır. Dördüncü bölümün son aşamasında görüntü oluşturma araçlarının iç mimari tasarım aşamasındaki etkileri üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde, literatür taramaları ve MidJourney çalışması sonuçları değerlendirilmiş, yapay zekanın İç Mimarlık mesleği üzerindeki katkıları belirlenmiştir. Gelecek perspektifinde yapay zekanın İç Mimarlığa katkı sağlayabileceği üzerine çıkarımlar yapılmıştır. Bu katkılar arasında tasarım süreçlerindeki hızın artması, farklı ilhamlara yol açması, tasarım önerilerini daha verimli sunabilme kapasitesi gibi olumlu noktalar yer almaktadır. Gelecekte İç Mimarın hangi yeni rolleri olabileceği hakkında öneriler sunulmuştur. İç mimarların mevcut durumda bu teknolojiyi etkili bir şekilde kullanabilme yeteneğinin önemli bir avantaj olduğu, ancak gelecekte bu yeteneğin iç mimarın hakim olması gereken zorunlu bir kabiliyet olacağı gibi öngörüler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Design is a mental action. Thanks to the development of artificial intelligence, artificial minds can be involved in the act of design. This development represents a new dimension of interaction between humans and thinking machines, suggesting that human-AI collaboration could inspire new ideas. In this context, evaluating AI tools that can be used in the interior design process from different perspectives will contribute to the literature. In the first chapter of the thesis, information about the research method is provided, and the purpose and scope of the study are expressed. In the second chapter of the study, a general definition of artificial intelligence is provided, and examples of AI applications in the field of interior design are included. This section offers an overview of AI-supported interior design applications in the industry through information gathered from the literature. The third chapter describes AI-Supported Image Generation Models. Image Generation Models, a sub-branch of diffusion AI models, are introduced. One of the most widely used tools among these models, the MidJourney AI tool, is discussed. This chapter offers a perspective on how these models can be utilized by designers. In the final part of the third chapter, studies in the literature on the use of AI-supported image generation models in interior design are compiled and presented. In the fourth chapter, a sample interior design is created using the MidJourney model, which is the focus of the study. MidJourney was chosen for its easy accessibility and its prominence in aesthetic visual production. In this application, two different designs obtained by inputting two different prompt lists into the MidJourney tool were compared. This comparison played an important role in understanding to what extent AI can provide advantages in design processes and how different directions can change outcomes. In the final part of the fourth chapter, inferences were made about the effects of image generation tools on the interior design process. In the conclusion and recommendations section, the literature reviews and the results of the MidJourney study were evaluated, and the contributions of AI to the interior design profession were determined. Inferences were made about how AI can contribute to interior design in the future. These contributions include increased speed in design processes, leading to different inspirations, and the capacity to present design proposals more efficiently. Suggestions were made about what new roles the interior designer might have in the future. It was stated that the ability of interior designers to effectively use this technology is a significant advantage in the current situation, but in the future, this ability will be a mandatory skill that interior designers must master.