Gastrointestinal semptomları olan otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda düşük fodmap diyeti ve probiyotiklerin gastrointestinal semptomlar, davranış problemleri ve mikrobiyota üzerine etkileri
Effects of low-fodmap diet and probiotics on gastrointestinal symptoms, behavior problems, and microbiota in children with autism spectrum disorder and gastrointestinal symptoms
  1. Tez No: 888255
  2. Yazar: PINAR POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZBEY, DOÇ. DR. ÖZLEM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Otizm Spektrum Bozukluğunda (OSB) sıkça görülen gastrointestinal (Gİ) semptomlar ve disbiyozis davranış problemleri ile ilişkilidir. Bu çalışmada düşük FODMAP diyeti ve probiyotiklerin, OSBli çocuklarda Gİ semptomlar, mikrobiyota kompozisyonu ve davranış problemleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 6-12 yaş arası, Gİ semptomları olan OSBli 16 çocuk dahil edilerek randomize olarak eşit iki gruba ayrılmıştır. Gruplardan birine 4 hafta boyunca 4 suş içeren probiyotik takviye uygulanırken, diğer gruba bu takviye ile düşük FODMAP diyeti uygulanmıştır. Gastrointestinal semptomlar Pediatrik Gastrointestinal Semptomlar Anketi, Roma III Versiyonu (PGSA-RIII) ve Bristol Dışkı Skalası (BDS) ile, davranış problemleri Sorun Davranış Kontrol Listesi (SDKL) ile, besin alımları besin tüketim kaydı ve FODMAP kaynaklı besin tüketim sıklığı anketi ile, mikrobiyota 16S rRNA dizileme ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Gastrointestinal (GI) symptoms and dysbiosis, which are frequently seen in Autism Spectrum Disorder (ASD), are associated with behavioral problems. This study aimed to examine the effects of low FODMAP diet and probiotics on GI symptoms, microbiota composition and behavioral problems in children with ASD. Materials and Methods: Sixteen children with ASD, aged 6-12 years, with GI symptoms were included in the study and randomly divided into two equal groups. While one of the groups was administered a probiotic supplement containing 4 strains for 4 weeks, the other group was administered a low FODMAP diet with this supplement. Pediatric Gastrointestinal Symptoms Questionnaire, Rome III Version (QPGS-RIII) and Bristol Stool Scale (BSS) were used for gastrointestinal symptoms. For behavirol problems; Abberrent Behavior Checklist (ABC) was preferred. While food intake records and FODMAP-based food intake frequency questionnaire were used for food consumptions, 16S rRNA sequencing was performed for microbiota analysis.