Solid organ maligniteli hastalarda kan dolaşımı enfeksiyonları: prevalans ve mortaliteye etki eden risk faktörleri
Solid organ maligniteli hastalarda kan dolaşimi enfeksiyonlari: prevalans ve mortaliteye etki eden risk faktörleri
- Tez No: 888256
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, solid organ maligniteli hastalarda kan dolaşımı enfeksiyonlarının (KDE) prevalansının belirlenmesi ve KDE'lerde 28. gün mortalite için risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tek merkezli, retrospektif, tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmamıza 2019-2022 yılları arasında tıbbi onkoloji kliniğinde yatan tüm solid organ maligniteli hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve mikrobiyoloji sonuçları ile klinik sonlanımları (yoğun bakım desteği, hastanede kalış, mortalite) değerlendirilerek kaydedilmiştir. KDE hastaları 28. günde mortaliteye göre ikiye ayrılarak çok değişkenli analiz ile mortalite risk faktörü açısından karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 1946 hasta dahil edilmiştir. KDE prevalansı %6,5 (n=126/1946) bulunmuştur. KDE etkenlerinin %48,4'ünü gram negatif bakteriler, %38,9'unu gram pozitif bakteriler, %7,1'ini fungal, %5,6'sını polimikrobiyaller oluşturmuştur. 28. gün mortalite oranı %41,3 (n= 52) olarak saptanmıştır. Charlson Komorbidite İndeksi (OR, 1,40; %95 GA, 1,13-1,73), son 90 günde antibiyotik kullanımı (OR, 3,34; %95 GA, 1,11-10,0), sepsis (OR, 4,06; %95 GA) , 1,55-10,6), uygunsuz ampirik antibiyotik tedavisi (OR, 10,7; %95 GA, 3,03-37,9), hastane kaynaklı enfeksiyon (OR, 2,75; %95 GA, 1,10 -6,89) mortalite için bağımsız risk faktörleri olarak bulunmuştur. Uygun ampirik antibiyotik tedavisindeki her 24 saatlik gecikmenin, mortalite riskini 1,44 kat artırdığı tespit edilmiştir(%95 GA, 1,09-1,91). Sonuç olarak KDE gelişen solid organ maligniteli hastalarda sepsisin hızlıca tanınması ve uygun ampirik antibiyotik tedavisinin en kısa sürede başlatılması, hayatta kalma oranı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. MDR mikroorganizma oranlarının giderek arttığı ve bölgesel değişiklikler gösterdiği dikkate alınarak bu hasta grubunda KDE'nin yönetimine yönelik lokal tanı ve tedavi algoritmaları geliştirilmelidir. Mortalite ile olası ilişkileri nedeniyle KDE gelişmeden önce gereksiz antibiyotik kullanımı azaltılmalı ve hastane enfeksiyonlarını önlemek için daha etkili enfeksiyon kontrol önlemleri uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the prevalence of BSIs in patients with solid malignancies and to evaluate the risk factors for 28th-day mortality in BSIs. This is a single-centered, retrospective, descriptive study. All solid organ malignancy patients hospitalized in the medical oncology clinic between 2019 and 2022 were included in our study. The included patients' demographic, clinical, laboratory, and microbiology results and clinical outcomes (intensive care support, hospital stay, mortality) were evaluated and recorded. BSI patients were dichotomized according to day 28 mortality and compared in terms of mortality risk factors by multivariate analysis. 1946 patients were included in the study. The prevalence of BSI was 6.5% (n=126/1946). 48.4% of BSI agents were gram-negative bacteria, 38.9% were gram-positive bacteria, 7.1% were fungal, and 5.6% were polymicrobials. The 28th-day mortality rate was 41.3% (n= 52). Charlson Comorbidity Index (CCI) (OR, 1.40; 95% CI, 1.13-1.73), antibiotic use in the last 90 days (OR, 3.34; 95% CI, 1.11-10.0), sepsis (OR, 4.06; 95% CI, 1.55-10.6), inappropriate empirical antibiotic therapy (OR, 10.7; 95% CI, 3.03-37.9), hospital-acquired infection (OR, 2.75; 95% CI, 1.10 -6.89) were independent risk factors for mortality. Each 24-hour delay in appropriate empiric antibiotic therapy increased the risk of mortality by 1.44-fold. (95% CI, 1.09-1.91). In conclusion, rapid recognition of sepsis and initiation of appropriate empirical antibiotic therapy as soon as possible in patients with solid organ malignancies who develop BSI have a significant impact on survival. Considering that the rates of MDR microorganisms are increasing and show regional variations, local diagnostic and treatment algorithms for managing BSI should be developed in this patient group. Due to their possible association with mortality, unnecessary antibiotic use should be reduced before BSI is developed, and more effective infection control measures should be implemented to prevent hospital infections.