Sporda fırsat eşitliği: Türkiye'de sporda fırsat eşitliğinin geliştirilmesine yönelik politika önerilerinin incelenmesi
Equity in sport: analyzes of policy recommendations for developing the equity in sport in Türkiye
- Tez No: 888275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN DAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, Türkiye'de sporda fırsat eşitliğinin yolu nasıl açılır, problem cümlesinden yola çıkarak çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık kavramlarını esas alan uluslararası organizasyonların stratejilerini inceleyip bunun sonucunda spora erişimin önündeki engelleri kaldıracak, spora katılımı artıracak politika önerilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki spor kurum ve kuruluşları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'deki spor kurum ve kuruluşlarının cinsiyet eşitliği istatistikleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmıştır. Spor alanında uluslararası kuruluşların çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık kapsamındaki stratejileri ve uygulamaları ortaya konup bu kuruluşların üst düzey yöneticileriyle yapılandırılmamış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu kaynaklardan, uygulama ve görüşmelerden ortaya çıkarılan politika önerileri, sporun toplumun tüm kesimlerine ulaşmasının önündeki engellerden bağımsız eşit bir şekilde planlanması açısından yol gösterici olmuştur. Çıkarılan politika önerilerinin bir strateji planı çerçevesinde Türkiye'de spor kurumları ve sivil toplum kuruluşları için de bir kaynak oluşturması amaçlanmıştır. Cinsiyet, yaş, engellilik, etnik köken, inanç, coğrafi konum, gelir düzeyi gibi alt başlıklar halinde sporun farklı gruplara nasıl adil bir şekilde ulaştırılabileceğinin yolu araştırılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın sonucunda çeşitlilik, kapsayıcılık ve eşitlik stratejilerini içeren bir planlama gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore how equal opportunities in sports can be created in Türkiye by examining the strategies of international organizations that are based on the concepts of diversity, equity, and inclusion, starting from the problem statement, and subsequently proposing policy recommendations to remove barriers to access and to enhance sports participation. The research population consists of sports institutions and organizations in Türkiye. The sample of the research consists of gender equality statistics from sports institutions and organizations in Türkiye. Document analysis was used as the data collection method in the research. The strategies and practices of international organizations in the field of sports regarding diversity, equity, and inclusion were revealed, and unstructured interviews were conducted with the top-level executives of these organizations. The policy recommendations derived from these sources, applications, and interviews have provided guidance for planning sports in an equitable manner, independent of barriers hindering sports from reaching all segments of society. The aim is for the policy recommendations to serve as a resource for sports institutions and non-governmental organizations in Türkiye within the framework of a strategic plan. The research investigated how sports can be delivered fairly to different groups under subtopics such as age, gender, disability, ethnic background, belief, geographical location, and income level. In this context, the research concluded that there is a need for planning involving diversity, equity, and inclusion strategies.