Geçici koruma statüsündeki bireylere hizmet veren meslek elemanlarının ikincil travmatik stres düzeyleri ve stresle başa çıkma stillerinin incelenmesi: Türkiye-Suriye sınır illeri örneği
Investigation of secondary traumatic stress levels and stress coping styles of professionals serving individuals under temporary protection status: the case of Turkey-Syria border provinces
  1. Tez No: 888274
  2. Yazar: ABDULLAH ENES BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada; geçici koruma statüsü altında bulunan ve travmatik deneyim yaşayan bireylere yönelik olarak Sivil Toplum Kuruluşlarında insani yardım hizmeti sunan çeşitli meslek elemanlarının ikincil travmatik stres düzeyleri ve stresle başa çıkma stillerini incelemek amaçlanmaktadır. Araştırma kapsamında örneklem grubunu; Gaziantep, Kilis, Hatay, Şanlıurfa ve Mardin illerindeki ulusal ve uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarında görev yapan toplam 125 profesyonel meslek elemanı oluşturmaktadır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul izni alınmış olup çalışmaya katılan meslek elemanlarına anketler ve bilgilendirilmiş onam formu iletilmiştir. Araştırma verileri, sosyodemografik bilgi formu, İkincil Travmatik Stres Ölçeği, Stres ile Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ile elde edilmiştir. Veriler korelasyon, regresyon, T-testi ve ANOVA yöntemleriyle analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada; profesyonellerin uygulamaları ve müdahaleleri nedeniyle ikincil travmatik stres belirtileri gösterme eğiliminde olduklarını fakat ikincil travmatik stres düzeyinin düşük seviyede seyrettiği bulgusu elde edilmiştir. Sonuç olarak; stres tetikleyicileri ve tepkileri konusunda hizmet öncesi ve hizmet içi eğitimlerin verilmesi ve bireylerin etkili stres yönetimi beceri ve teknikleri ile donatılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the levels of secondary traumatic stress and coping styles among various professionals providing humanitarian aid services to individuals under temporary protection status who have experienced traumatic events. The sample group consists of 125 professional staff members working in national and international Non-Governmental Organizations (NGOs) in Gaziantep, Kilis, Hatay, Şanlıurfa, and Mardin provinces. Ethical approval was obtained to conduct the study, and participants were provided with surveys and informed consent forms. Research data were collected using a socio-demographic information form, the Secondary Traumatic Stress Scale, and the Coping Styles Scale. The data were analyzed using correlation, regression, T-test, and ANOVA methods. The study found that professionals tend to exhibit symptoms of secondary traumatic stress due to their practices and interventions; however, the level of secondary traumatic stress was relatively low. Consequently, it is recommended that pre-service and in-service training be provided on stress triggers and responses, equipping individuals with effective stress management skills and techniques.