Rize'de sosyal hayat ve asayiş sorunları (1683-1774)
Social life and public order problems in Rize (1683-1774)
  1. Tez No: 888328
  2. Yazar: BİLGE FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Rize'nin toplumsal yaşamına dair araştırmacılara yeni katkılar sunan bu çalışmada, 1683-1774 tarihleri aralığında Rize'de sosyal yaşam hakkında bilgiler verilmektedir. Coğrafî sahanın insan yaşamı üzerindeki etkisine değinilirken, iç kesimlerde hayvancılık ve dolayısıyla yaylacılık faaliyetleri hakkında bilgiler bulunmaktadır. Coğrafyanın sahip olduğu su kaynaklarının kullanım alanları ve su merkezli gelişen iş kollarına ve Rize'deki ağaçlık alanlar, tarla, menzil ve çayırlık sahaların kullanımlarıyla ilgili bilgilere yer verilmektedir. Ayrıca bu sahalarda meydana gelen anlaşmazlıklar yanında bölgede ortaya çıkan asayiş olaylarına ve bunlara karşı alınan tedbirlere değinilmektedir. Bu tedbirler sırasında ve şehrin güvenliğinde Rize Kalesi'nin işlevi ele alınarak kalenin hem bölgeden hem de uzak bölgelerden gelen suçluların hapsedildiği bir alan olduğu ortaya konulmaktadır. Tüm bunlar yanında daha önceki çalışmalara konu edilmeyen Rize kadını ve Rize kadınının toplumdaki yeri hususuna vurgu yapılmaktadır. Bu çalışma ile Rize'nin 1683-1774 yılları arasındaki sosyal-iktisadî durumuna ve bölgenin çevre ile ilişkisine katkı sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which offers new contributions to researchers on the social life of Rize, provides information about social life in Rize between 1683-1774. While the impact of the geographical area on human life is mentioned, there is information about animal husbandry and therefore transhumance activities in the interior. There is information about the use of the water resources of the geography and the water-centered business lines and the use of wooded areas, fields, ranges and meadows in Rize. In addition, in addition to the conflicts that occurred in these areas, the public order incidents that occurred in the region and the measures taken against them are mentioned. The function of Rize Castle during these measures and in the security of the city is discussed, and it is revealed that the castle was an area where criminals from both the region and distant regions were imprisoned. In addition to all these, Rize women and the place of Rize women in society, which have not been the subject of previous studies, are emphasized. This study aims to contribute to the social-economic situation of Rize between 1683-1774 and the region's relationship with the environment.