Eğitim kurumlarında içsel pazarlamanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde iş tatmininin aracılık rolü: Rize ili örneği
The mediation role of job satisfaction in the effect of internal marketing on organizational commitment in educational institutions: Rize province example
- Tez No: 888329
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BİLGİN TURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
İçsel pazarlama uygulamalarının daha çok özel sektöre ait kurumlarda uygulandığı, yapısı gereği kamu kurumlarında uygulanıyor olsa da çalışanlar tarafından net bir şekilde algılanmadığı düşünülmektedir. Eğitim sektörü, kamunun hizmet verdiği en önemli sektörlerden birisidir. Bu tez çalışmasında içsel pazarlama uygulamalarının kamuya ait eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin ve yöneticilerin örgütsel bağlılıklarını tesis etmedeki etkisi ve bu etkide öğretmenlerin iş tatminlerinin aracılık rolünün olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır. Çalışmanın söz konusu değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarma noktasında önem arz edeceğine inanılmaktadır. Ayrıca araştırma kapsamında kamuya ait eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin içsel pazarlama uygulamaları, örgütsel bağlılık ve iş tatmini algılarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de çalışma kapsamında ele alınmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde hazırlanan ankette, öğretmenlerin demografik özelliklerini belirlemeye yönelik sorularla birlikte“İçsel Pazarlama Ölçeği”,“İş Tatmini Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Kamuya ait eğitim kurumlarında görev yapmakta olan 407 adet öğretmenin ankete katılımıyla elde edilen veriler, Microsoft Excel programına aktarılmıştır Ardından, gerekli sayısal kodlamalar yapılarak, IBM SPSS 25.0 Process Makro ile hipotezler test edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre Rize ilinde kamuya ait eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerde içsel pazarlama uygulamalarının örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi pozitif yöndedir. Ayrıca, içsel pazarlama uygulamalarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde iş tatmininin aracılık etkisi bulunmaktadır. Bu bulgu, eğitim kurumlarının içsel pazarlama stratejilerini güçlendirmesinin, öğretmenlerin kuruma bağlılıklarını artırmada etkili olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
It is believed that internal marketing practices are mostly applied in private sector institutions, and although they are applied in public institutions due to their structure, they are not clearly perceived by employees. The education sector is one of the most important sectors in which the public sector provides service. In this thesis, it is aimed to determine the effect of internal marketing practices in establishing the organizational commitment of teachers and administrators working in public educational institutions and whether teachers' job satisfaction has a mediating role in this effect. It is believed that the study will be important in terms of revealing the relationships between the variables in question. In addition, within the scope of the study, it is also addressed to determine whether the internal marketing practices, organizational commitment and job satisfaction perceptions of teachers working in public educational institutions differ according to demographic variables. In the data collection process of the research, the“Internal Marketing Scale”,“Job Satisfaction Scale”and“Organizational Commitment Scale”were used in the prepared survey along with questions aimed at determining the demographic characteristics of teachers. The data obtained from the participation of 407 teachers working in public educational institutions was transferred to the Microsoft Excel program. Then, the necessary numerical coding was done, and the hypotheses were tested with IBM SPSS 25.0 Process Macro. According to the results, the effect of internal marketing practices on organizational commitment and job satisfaction among teachers working in public educational institutions in Rize province is positive. In addition, job satisfaction has a partial mediating effect on the effect of internal marketing practices on organizational commitment. This finding reveals that educational institutions' strengthening of their internal marketing strategies can be effective in increasing teachers' commitment to the institution.