Genç basketbolcularda proprioseptif (derin duyu dengesi) antrenmanların atletik performans ve beceriye etkisinin incelenmesi
Proprioceptive in young basketball players (the effect of deep sensory balance) training on athletic performance and skill
- Tez No: 888354
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç takım basketbol oyuncularının 8 haftalık rutin antrenmanlarına ek olarak gerçekleştirdikleri proprioseptif (derin duyu) antrenmanlarının, sporcuların atletik performansları ve basketbol becerileri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmada deneysel modellerden deney-kontrol grubu ön-test ve son-test modeli temel alınarak tasarlanmıştır. Araştırma Türkiye Basketbol Federasyonuna bağlı Edirne ve Kırklareli illerinde bulunan takımlarda aktif durumda olan 28 sporcu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubu Edirne ilinde faaliyet gösteren Man to Man kulübü sporcularından 14 yıldız takım sporcusu, gözlem grubu ise Kırklareli ili Babaeski spor kulübünde yer alan 14 yıldız takımı sporcusu ile oluşturulmuştur. Antrenmanlar deney grubunda yer alan 14 sporcunun 8 hafta süre ile haftada 4 gün basketbol rutin antrenmanlarına başlamadan ısınma sürecinden sonra proprioseptif (derin duyu) antrenmanlarını eklenerek uygulanmıştır. 7 farklı egzersiz içeren bu antrenmanlarda atletik performansı (sürat, çeviklik, patlayıcı kuvvet, koordinasyon, dayanıklılık ve denge) geliştirerek basketbola özgü becerilerin gelişimini destekleyen egzersizlere yer verilmiştir. Gözlem grubu rutin antrenmanlara devam etmiştir. Verilerin analizinde Spss 22 de kullanılmıştır. Bütün sonuçlar genel olarak değerlendirildiğinde, deney grubunun ilk test ve son test arasındaki performanslarının anlamlı oranda artmasında profrioseptif (derin duyu) antrenmanlarının önemli rolü olduğu görülmüştür. Gruplar arasındaki karşılaştırma sonuçları plank, sıçrama, sürat, koordinasyon ve denge değişkenleri düzeyinde deney grubu lehine anlamlı bulgular ortaya koymuştur. Geriye kalan çeviklik, dripling, pas ve kuvvet değişkenleri açısından gruplar arası anlamlı farklar elde edilmemiştir. Profrioseptif (derin duyu) antrenman metodunun atletik performansın ve basketbola özgü becerinin geliştirilmesi için etkili bir antrenman metodu olduğunu, sporcuların gelişimlerine ve performanslarına doğrudan etki edebileceğini söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of proprioceptive (deep sensory) training in conjunction with an 8-week routine training program on the athletic performance and basketball skills development of young team basketball players. The study was designed based on experimental models, specifically utilizing a pre-test and post-test framework with both experimental and control groups. The study encompassed a cohort of 28 athletes participating in teams affiliated with the Turkish Basketball Federation, with 14 athletes forming the experimental group from the M. and M. club in Edirne province and another 14 athletes constituting the control group from the Babaeski Sports Club in Kırklareli province. Proprioceptive training, consisting of seven exercises designed to enhance basketball-specific skills by targeting improvements in athletic performance parameters such as speed, agility, explosive strength, coordination, endurance, and balance, was incorporated into the experimental group's regimen for 4 days a week over an 8-week period, following the warm-up phase. The control group continued with their regular training routines. Spss 22 was also used in the analysis of the data. Overall, the findings suggest that proprioceptive training played a pivotal role in the substantial enhancement of test outcomes between the initial and final assessments in the experimental group. The comparison results between groups revealed significant findings in favor of the experimental group in terms of plank, jumping, speed, coordination, and balance variables. No significant differences were found between groups in terms of agility, dribbling, passing, and strength variables. It can be asserted that the proprioceptive training method emerges as an effective approach for bolstering athletic performance and refining basketball-specific skills, thereby exerting a significant influence on the development and overall performance of young athletes.