Portekiz-Türkiye karşılaştırması özelinde 12 aylık spor kategorisi arama motoru trendlerinin çok boyutlu değerlendirilmesi
Multi-dimensional evaluation of 12- month sports category search engine trends specifically for the Portugal-Türkiye comparison]
  1. Tez No: 888355
  2. Yazar: İBRAHİM İLKAN ŞEKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE NİHAL YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Sosyoloji, Spor, Advertising, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırma Google arama motoru üzerinde 30 Nisan 2023 – 31 Mart 2024 arasında Türkiye ve Portekiz'de yapılan spor kategorisindeki aramaların en popüler 5'er“Arama konusu”ve“Arama başlığı”altında konjonktürel olarak çok boyutlu değerlendirmesini içermektedir. İlgili veriler Google Trends üzerinden elde edilmiştir. Bu araştırmanın amacı, gerçek bir arama motorunda son 12 ayda yapılmış olan spor kategorisindeki aramaları, Portekiz ve Türkiye lokasyonlarında ve spor kategorisi özelinde incelenmesi ve çok yönlü olarak analiz edilmesidir. Bu analizin neticesinde Spor yönetimi için strateji belirleme, hedef kitleyi doğru anlama ve bu alandaki akımları takip etmenin önemine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Pek çok alanda kullanılan trend analizi bu çalışmanın ışığında, ilerleyen süreçlerde spor yönetim bilimlerinde; taraftar alışkanlıkları, müşteri tutundurma, marka değeri, marka algısı ve daha bir çok alanda kullanılabilir ve Spor Yönetim bilimleri adına yeni çalışmalara referans olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research includes a conjunctural, multidimensional evaluation of the searches in the sports category made in Turkey and Portugal on the Google search engine between 30 April 2023 and 31 March 2024, under the 5 most popular“Search topics”and“Search titles”. Relevant data was obtained from Google Trends. The purpose of this research is to examine and multifacetedly analyze the searches in the sports category made in the last 12 months on a real search engine, in Portugal and Turkey, specifically for the sports category. As a result of this analysis, it aims to draw attention to the importance of determining a strategy for sports management, understanding the target audience correctly and following the trends in this field.Trend analysis, which is used in many fields, will be developed in the light of this study in sports management sciences in the future; It can be used in fan habits, customer retention, brand value, brand perception and many other areas, and it is thought that it can be a reference for new studies in the name of Sports Management sciences