Enerji ve maliyet etkin tarihi yapı restorasyon sürecinin çok kriterli karar verme metodu ile belirlenmesi
Determination of energy and cost effective historic building restoration process with multi-criteria decision making method
  1. Tez No: 888365
  2. Yazar: EBRU ULAŞ SARIAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. HİCRAN HANIM HALAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bina enerji performans iyileştirmesi alan yazınına ait güncel literatürde çok sayıda müdahale alternatifleri yer almakta ve enerji performansına etkileri tartışılmaktadır. Bu çalışma, bugün için performansı etkin kabul edilen enerji iyileştirme müdahalelerinin iklim krizi etkisi ile öngörülen gelecek yıl iklim şartlarındaki enerji performanslarını araştırmaktadır. Günümüz iklim şartlarında test edilen iyileştirme müdahalelerinin öngörülen gelecek iklim şartlarındaki enerji performans tespiti ile tasarı aşamasındaki projeler için dikkat oluşturmak amaçlanmaktadır. Çalışmanın yönteminde, literatürdeki enerji iyileştirme müdahale çeşitliliği üç çerçevede sınırlandırılmakta ve üç farklı konsept müdahale paketi kurgulanmaktadır. Müdahale paketleri, 2023, 2050 ve 2080 yıllarına ait üç farklı iklim şartlarında değerlendirilmekte ve böylelikle 9 farklı enerji iyileştirme senaryo modeli oluşturulmaktadır. Tez içerisindeki baz model verileri, bir kültürel miras binasını temsil etmekte ve çalışma, bir vaka analizi sunmaktadır. Ele alınan tarihi yapı için alternatif enerji iyileştirme paketleri beş kriter çerçevesinde analiz edilmekte ve en verimli paket değerlendirmesi çok kriterli karar verme metodunun (ÇKKV) TOPSIS yaklaşımı ile sağlanmaktadır. Değerlendirmede; yıllık toplam enerji tüketimi, karbon emisyonu, ısıl konfor, tarihi miras değeri ve geri ödeme süresi kriterleri kullanılmaktadır. Çalışma sonucunda, tüm kriterlerden elde edilen toplam puanlar ile müdahale paketlerinin karşılaştırması sunulmaktadır. Birden fazla kriterin dahil olduğu çalışma metodu, tarihi yapılarda uygulanacak müdahalelerde, enerji verimliliği kadar tarihi yapı ile uyum kriterinin önemini ve enerji performans iyileştirmesi hedefi ile kurgulanan tüm çalışmalarda gelecek iklim projeksiyonunun gerekliliğini nicel veriler ile sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are many intervention alternatives in the building energy performance improvement literature. In this thesis, it is aimed to identify the low performance of retrofit interventions that respond positively to today's climatic conditions in the next year's climatic conditions and to create caution for projects in the design phase. In the methodology of the study, the diversity of energy improvement interventions in the literature is limited in three frameworks and three different conceptual intervention packages are constructed. The intervention packages are evaluated in three different climatic conditions for the years 2023, 2050 and 2080 and thus 9 different energy improvement scenario models are created. The base model data in the thesis represents a cultural heritage building and the study presents a case study. Among the alternative energy retrofit packages, the most efficient package is evaluated using multi-criteria decision making. The improvement impact of the intervention packages on the base model is analyzed based on five criteria: total annual energy consumption, carbon emissions, thermal comfort, heritage value and payback period. Scores are assigned to the energy retrofit intervention packages using the TOPSIS approach of the CRM method, the packages are ranked and comparisons are made between the packages. The findings of the thesis quantitatively demonstrate the importance of the criteria of harmony with the historical building as well as energy efficiency in the interventions to be applied in historical buildings and the necessity of future climate projection in all studies designed with the aim of energy performance improvement.