Kırgız yazar Asanbek Stamov'un hayatı, edebî kişiliği ve hikâyeleri
Life, literary personality and stories of Kyrgyz novelist Asanbek Stamov
- Tez No: 888366
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAH TÜRKER İLTER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 189
Özet
Tezimiz, Kırgız edebiyatı yazarlarından olan Asanbek Stamov'un 1966'da yayımlanan ilk hikâye kitabı“Taanışuu”(Tanışma) adlı eserin içindeki Tanışuu (Tanışma), Kıştakta (Köyde), Sapar Çeçüü (Yolculuğun Başlangıcı), Mektep (Mektep), Ata (Baba), Jan Kurbular (Can Dostlar), Ubada (Vaat) hikâyeler ele alınmıştır. Çalışmamız Stamov'un hikâyelerinin, Kırgız edebiyatında hikâyecilik sanatını nasıl ileriye taşıdığını ve bu eserlerin edebî değerlerini incelemeyi amaçlamıştır. Bu eser, Sovyet insanının günlük hayatını ve insan psikolojisini ele alan hikâyeler içerir. Stamov'un eserleri Kırgız kültürünü ve toplumsal sorunları derinlemesine inceler. Yazar hikâyelerinde ayrıntılı betimlemeler kullanarak okuyucuya görsel bir zenginlik sunar ve karakterlerin iç dünyalarını canlı bir şekilde tasvir eder. Bu sayede okuyucular, anlatılan hikâye dünyasını gözlerinde canlandırabilir ve karakterlerle güçlü bir bağ kurabilir. Asanbek Stamov'un eserleri hakkında şimdiye dek yapılan çalışmaların dil üzerine olması ve yazarın hikâyeciliği hakkında müstakil bir çalışmanın yapılmamış olması bu yönüyle çalış manın edebiyat alanına ö nemli bir katkı sağlayacağını göstermektedir. Elde edilen veriler ile yazarın edebî hayatı, Kırgız edebiyatındaki yeri, hikâyeciliği ve eserinin Türkçeye kazandırılması alana katkı sağlamanın yansıra bizden sonra yapılacak çalışmalar için de kaynaklık edecek olması açısından ö nemlidir. ANAHTAR KELİMELER: Kırgızistan, Kırgız edebiyatı, hikâye, Asanbek Stamov, Taanışuu.
Özet (Çeviri)
Our thesis examines the first story collection titled Taanışuu (Acquaintance) by Kyrgyz author Asanbek Stamov, published in 1966, focusing on the stories Taanışuu (Acquaintance), Kıştakta (In the Village), Sapar Çeçüü (The Beginning of the Journey), Mektep (School), Ata (Father), Jan Kurbular (Bosom Buddies), and Ubada (Promise). The aim of this study is to explore how Stamov's stories advanced the art of storytelling in Kyrgyz literature and to examine the literary value of these works. This work includes stories that delve into the daily life of Soviet people and human psychology. Stamov's works provide an in-depth exploration of Kyrgyz culture and social issues. The author uses detailed descriptions to offer visual richness to the reader and vividly portrays the inner worlds of the characters. This enables readers to vividly imagine the world of the story and form a strong connection with the characters. The fact that previous studies on Stamov's works have focused on language and that there has been no independent study on his storytelling demonstrates the significance of this research as a valuable contribution to the field of literature. The findings will contribute not only to understanding Stamov's literary career, his place in Kyrgyz literature, and his storytelling, but also to future studies by providing a resource for the translation of his work into Turkish. KEY WORDS: Kyrgyzstan, Kyrgyz Literature, story, Asanbek Stamov, Taanışuu.