Mekanik bel ağrısı olan bireylerde vibrasyon tedavisinin ağrı, fonksiyonellik, esneklik, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of vibration therapy on pain, functionality, flexibility, kinesiophobia and quality of life in individuals with mechanical low back pain
  1. Tez No: 888424
  2. Yazar: SEMA GÖRGÜLÜER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK MENEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, mekanik bel ağrısı olan bireylerde paravertebral kaslara uygulanan lokal vibrasyon uygulamasının ağrı, fonksiyonellik, esneklik, kinezyofobi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemekti. Araştırmaya mekanik bel ağrısı olan 40 birey dahil edildi. Bireyler rastgele vibrasyon ve konvansiyonel gruplarına ayrıldı. Her iki grup 6 hafta süren tedavi programına alındı. Çalışmaya katılan bireylerin ağrı düzeyi için Visual Analog Skalası (VAS), fonksiyonellik düzeyi için Oswestry Bel Ağrısı Skalası (OBS), esneklik için Otur- Uzan Testi, kinezyofobi için Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve yaşam kalitesi için Short Form 36 (SF-36) kullanıldı. Konvansiyonel gruptaki kişilere elektroterapi programına ilave olarak bel bölgesi kuvvetlendirilme, stabilizasyon ve esnemeye yönelik konvansiyonel egzersizler verildi ve kendilerine verilen ev egzersizlerini uyguladılar. Vibrasyon grubuna ise konvansiyonel fizyoterapi ve ev egzersizlerine ilave olarak paravertebral kaslara vibrasyon tedavisi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effect of local vibration applied to paravertebral muscles on pain, functionality, flexibility, kinesiophobia and quality of life in individuals with mechanical low back pain. 40 individuals with mechanical low back pain were included in the study. Individuals were randomly divided into vibration and conventional groups. Both groups were included in a 6-week treatment program. Visual Analogue Scale (VAS) for pain level of the individuals participating in the study, Oswestry Low Back Pain Scale (OBS) for functionality level, Sit-Reach Test for flexibility, Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) for kinesiophobia and Short Form 36 (SF-36) for quality of life. ) was used. In addition to the electrotherapy program, people in the conventional group were given conventional exercises for waist strengthening, stabilization and stretching, and they applied the home exercises given to them. In the vibration group, vibration therapy was applied to the paravertebral muscles in addition to conventional physiotherapy and home exercises.