Çağdaş sanatta gündelik hayat ve nesne ilişkisi
Daily life and art object relation in contemporary art
  1. Tez No: 888425
  2. Yazar: EYLÜL KIRIMTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT KAMİL SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Tezin ilk bölümünde; gündelik yaşamda kullandığımız nesnelerin tarihsel süreçteki değişimleri ele alınacaktır. Nesnenin ilk yerleşik dönemdeki kullanımı, Endüstri Devrimi ile birlikte olan değişimi ve gelişimi, günümüzde kullandığımız nesnelerin dönüşümü ele alınacaktır. Bu bağlamda“gündelik nesne”,“atık nesne”ve“buluntu nesne”terimleri açıklanacaktır. İkinci bölümde, gündelik nesnenin dönüşümden başlayan serüvenin sanat nesnesine dönüşümünde kimliklerinin yabancılaşması ve farklı kimlikler kazanması üzerinde durulacaktır. Sıradan, gündelik olarak kullandığımız nesnelerin bulundukları toplumlara göre anlatımı yapılacak, bulunduğu toplumların, toplumsal sorunlarını bilindik ve her zaman karşılaştığı metaforla veya direkt anlatımlarla izleyiciyle iletişime geçmesi tartışılacaktır. Üçüncü bölümde çağdaş sanatta gündelik kullanım nesnelerinin yeri ve değeri, Kübizm, Dadaizm, Sürrealizm, Pop Art, Fluxus, Arte Povera, Land Art, Body Art, Minimalizm gibi sanat akımları üzerinden incelenecek ve yine nesneler kullanılarak üretilmiş örnek sanat eserleriyle ele alınacaktır. Tez çalışmasının dördüncü ve beşinci bölümde, toplumsal sorunlar bağlamında gündelik nesnelerle üretim yapan sanatçılar ve eserleri ele alınacaktır. Son bölümde ise gündelik nesnelerle toplumsal sorunlara atıfta bulunan sanatı iletişim aracı olarak benimseyen bireysel çalışmalarım ve örnek görselleri üzerinden açıklanacaktır. Bu bağlamda, toplumsal nesnelerle toplumsal sorunların arasındaki bağlantı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the first part of the thesis; the changes in the historical process of the objects we use in everyday life will be discussed. The use of the object in the first settled period, its change and development with the Industrial Revolution, and the transformation of the objects we use today will be discussed. In this context, the terms“everyday object”,“waste object”and“found object”will be explained. In the second part, the alienation of the identities of the everyday object and its acquisition of different identities will be emphasized in the transformation of the adventure starting from transformation into an art object. Ordinary, everyday objects will be described according to the societies in which they are located, and the communication of the societies and social problems of the societies in which they are located with the audience through metaphor or direct expressions that they always encounter will be discussed. In the third chapter, the place and value of objects of everyday use in contemporary art will be examined through art movements such as Cubism, Dadaism, Surrealism, Pop Art, Fluxus, Arte Povera, Land Art, Body Art, Minimalism and will be discussed with sample artworks produced using objects. In the fourth and fifth chapters of the thesis, artists who produce with everyday objects in the context of social problems and their works will be discussed. In the last chapter, my individual works that adopt art as a means of communication referring to social problems with everyday objects will be explained through sample visuals. In this context, the connection between social objects and social problems will be analyzed.