Demir eksikliği anemisi ve ozmotik frajilitesi düşük eritrositlerde endojen üre düzeyleri
Endogenous urea levels in iron deficiency anemia and erytrocyte with low osmotic fragility
- Tez No: 88851
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENDOĞAN GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Hematoloji, Biochemistry, Hematology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Amaç Bu çalışmada, demir eksikliği anemisi olan, ozmotik frajilitesi düşük hastaların eritrosit içi üre düzeylerinin ozmotik frajilitesi normal hastaların eritrosit içi üre düzeyleriyle karşılaştırılması ve endojen ürenin ozmotik dengedeki rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Denekler Çalışma, demir eksikliği anemisi teşhisi konmuş 64 hasta üzerinde yapıldı. Hastalar, ozmotik frajilitelerinin durumlarına göre iki gruba ayrıldı. Ozmotik frajilitesi düşük olan 39 hasta (21 bayan, 18 erkek) ile çalışma grubu, ozmotik frajilitesi normal olan 25 hasta (12 bayan, 13 erkek) ile de kontrol grubu oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Aim In this study, it is aimed to compare the level of urea within erythrocytes between iron deficient patients of low osmotic fragility and normal control group and to search the effect of endogenous urea on the osmotic balance. Subject The study was carried on the 64 patients with iron deficiency anemia. The patients were subdivided into two groups according to their osmotic fragility. The study group included 39 patients ( 21 female,18 male) of low osmotic fragility; the control group included 25 patients (12 female, 13 male) of normal osmotic fragility.