Kronik kan hastalıklarında görülen eritrosit osmotik frajilitesi değişiklikleri
The changes of red blood cell osmotic fragility seen in chronic blood diseases
- Tez No: 620628
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN EKERBİÇER, DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM GÜVENÇ DEMİRAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Eritrositlerde artan membran rijiditesi, azalan deformabilite ve hemoliz oksidatif hasarın bir sonucudur. Literatürde homozigotik beta talasemili ve demir eksikliği anemisinde oksidan/antioksidan sistem ve eritrosit osmotik frajilitesi arasındaki ilişkiyi gösteren sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda anemi tanısı konmuş hasta grubu ile sağlıklı bireylerden oluşturulan kontrol grubunda oksidatif hasar belirteci olan Nitrik oksit (NO) plazmada, antioksidan sistemin en önemli bileşenleri olan süperoksit dismutaz (SOD) enzimi ise eritrositlerde belirlenerek, aralarındaki ilişkiyi araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Hematoloji Polikliniğine anemi nedeniyle başvuran 3 ayrı grup kan örneğiyle ve kontrol grubuyla yapıldı. Kontrol grubu (n=15), Demir eksikliği anemisi grubu (n=15), B 12 Vitamini eksikliği grubu (n=15), Talasami minör grubu (n=15). Bulgular: Özellikle talasemi hasta grubunda artan osmotik frajilite ve artan NO düzeyi saptanmış olup; bu hasta grubunda ortaya çıkan oksidatif stres ve lipid peroksidasyonunun bir sonucu olarak hemolitik anemiye neden olduğu düşünülmektedir. Sonuçlar: Çalışmamızın sonuçları gereğince; oksidatif stres araştırması için anemili olgularda yapılan çalışmaların tanısı yeni konulmuş ve henüz tedaviye başlanılmamış hasta grubunda yapılmasının, hem osmotik frajilite sonuçları, hemde oksidan/antioksidan sistem parametreleri açısından daha sağlıklı sonuçlar verebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Anemia diagnosed patients and the control group formed healthy individuals were included in our study. Nitric oxide which is indicative of oxidative damage is attempting in plasma. In our study, nitric oxide (NO), which is the indicator of oxidative damage from plasma and superoxide dismutase (SOD), which are the most important components of the antioxidant system,were investigated in control group of healthy individuals and patients with anemia. Particularly in the thalassemia patient group, osmotic fragility and NO levels were increased as a result of increased oxidative stress and lipid peroxidation in this patient group, is considered to be the causes of hemolytic anemia. Material and method: Our study was performed with 3 separate groups of blood samples and control group in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital Hematology Polyclinic. Control group (n=15), İron deficiency anemia group (n=15), B12 deficiency anemia group (n=15), Talasami minor group(n = 15). Results: Particularly in the thalassemia patient group, osmotic fragility and NO levels were increased as a result of increased oxidative stress and lipid peroxidation in this patient group, is considered to be the causes of hemolytic anemia. Conclusion: According to the results of our study; for the study of oxidative stress, we think that the studies performed in patients with anemia may be more effective in terms of both osmotic frajility results and oxidant/antioksidant system parameters.