Ritmik cimnastikte temel eğitim döneminde uygulanan antrenman modelinin esneklik gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Aim of determining how the training model that is being applied effects the development of flexibility during the basic training period
- Tez No: 88850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
7. ÖZET Bu araştırma; temel eğitim döneminde uygulanan antrenman modelinin esneklik gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla, 12 kişi minikler (x= 8 + 0.00 yaş/yıl) ve 12 kişi yıldızlar (x= 9.91 ± 0.29 yaş/yıl) gruplarında olmak üzere toplam 24 cimnastikçi üzerinde yapıldı. Hazırlık dönemi içerisinde uygulanan dokuz haftalık esneklik antrenmanı modeli değerlendirmeye alındı. Dokuz haftalık hazırlık dönemi süresince haftada altı gün ve günde ortalama üç buçuk saat süren bir antrenman programı dahilinde, esneklik gelişimine ilişkin 90 dakikalık bir çalışma programı uygulandı. Araştırmanın başmda yapılan esneklik ölçümleri, uygulanan antrenman modeli sonunda tekrarlandı. Minikler ve yıldızlar gruplarında yapılan ayak bileği, omuz, kalça ve bel bölgesindeki eklem hareket genişliklerine ait ölçümler arasındaki farkın her bir grup için karşılaştırılması, t-testi (t-tests for Paired Samples) kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This study was made on 24 gymnast consisting of 12 smalls (x= 8 + 0.00 age/year) and 12 stars (x= 9.91 ± 0.29 age/year), with the aim of determining how the training model that is being applied effects the development of flexibility, during the basic training period. The nine week flexibility training that is being applied during the preparation period is being evaluated. During the nine weeks of preparation period six days a week and an average of three and a half-hours every day a 90 minute training program for development of flexibility was applied. The flexibility measurements made during the beginning of the training program were repeated at the end. The differences between the measurements of the joint movement widths at the ankle, shoulder, hip and waist sections in the smalls and stars were compared by the use of t - tests (t- tests for Paired Samples). According to mis the differences between the averages of the first and second measurements to which the flexibility parameters were applied indicated by turn: - The increase at the ankle extension and flexing: 8. 16+10.90, 8.22+7.34°, - The increase in the active flexion (right) parameter at the hip: 19.17±20.10, 10.56±1 1.81°, - The increase in the active flexion (left) parameter at the hip: 30.5±19. 14, 23.56±10.26°, - The increase in the active abduction (right) parameter at the hip: 24.66±14. 14, 12.89±1 1.92°, - The increase in the active abduction (left) parameter at the hip: 27.83±12.42, 21.55±7.97°, - The increase in the active extension parameter of the body: 34.66±37.