Yoğun bakım hemşirelerinin spiritüel bakım yetkinliğinin yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışlarına etkisi
The effect of intensive care nurses' specialty care competence on their attitudes and behaviors towards end-of-life care
  1. Tez No: 888510
  2. Yazar: ELİF KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA KÖROĞLU ÇAMDEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırma yoğun bakım hemşirelerinin spiritüel bakım yetkinliğinin, yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilindeki 1 özel hastane, 6 kamu hastanesi olmak üzere toplam 7 hastanede görev yapan en az bir yıl yoğun bakım deneyimi olan 1430 yoğun bakım hemşiresi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket yöntemi aracılığıyla“Hemşire Bilgi Formu”,“Yoğun Bakım Hemşirelerinin Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Tutum ve Davranışları Ölçeği”ve“Spitüel Bakım Yetkinlik Ölçeği”kullanılarak üç bölümde toplandı. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 istatistik programı ile analiz edildi. Araştırmaya katılan hemşirelerin tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeklerin analizinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Çalışmamızda araştırmaya katılan hemşirelerinin spiritüel bakım yetkinlik toplam ortalaması 3,999±0,570 olarak ve“yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranış toplam”ortalaması 57,876±6,490, olarak saptandı. Spiritüel bakım yetkinlik ile yaşam sonu bakıma yönelik tutum ve davranış arasındaki neden sonuç ilişkisini belirlemek üzere yapılan regresyon analizi anlamlı bulunmuştur (F=839,261; p=0,000
Özet (Çeviri)
This descriptive, correlational and cross-sectional study was conducted to determine the effect of spiritual care competence of intensive care nurses on their attitudes and behaviors towards end-of-life care. The sample of the study consisted of 1430 intensive care nurses with at least one year of intensive care experience working in 7 hospitals including 1 private hospital and 6 public hospitals in Istanbul. The data of the study were collected in three parts by using“Nurse Information Form”,“Scale of Attitudes and Behaviors of Intensive Care Nurses Towards End-of-Life Care”and“Spitual Care Competency Scale”through the questionnaire method. The data obtained were analyzed with IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 statistical program. Frequency and percentage analyses were used to determine the descriptive characteristics of the nurses participating in the study, and mean and standard deviation statistics were used to analyze the scales. In our study, the total mean of spiritual care competence of the nurses participating in the study was found to be 3.999±0.570 and the mean of“total attitudes and behaviors towards end-of-life care”was found to be 57.876±6.490. Regression analysis to determine the cause and effect relationship between spiritual care competence and attitudes and behaviors towards end-of-life care was found to be significant (F=839,261; p=0,000